Proofreading Nedir? Makale Düzeltme Hizmeti

Proofreading Nedir? Makale Düzeltme Hizmeti

Proofreading, tez, roman, öykü, makale, blog yazısı, sosyal medya içeriği gibi yazı içeren her metin için imla, dil bilgisi, noktalama işaretleri, vurgu gibi noktalarda metnin doğru olduğundan emin olmak için yapılan bir kontroldür. Yazılmış olan metinler ilk aşamada kusursuz gibi görünse de gözden kaçan birçok eksik ve hata olabilmektedir. Yazım aşamasındaki ortaya çıkan bu hatalar, başarılı sonuçlara engel olmaktadır.

Proofreading, metnin son taslağındaki hataları detaylı bir şekilde görmek ve düzeltmeler yapmak için çok önemlidir. Cümle yapısında ve noktalama işaretlerinde yapılan düzeltmeler, metni hatasız bir hale getirir ve içerik kalitesini yükseltir. Alanında deneyimli bir editörün proofreading gerçekleştirmesi, bağımsız bir şekilde metne geniş çerçeveden bakması açısından önemlidir.

Makale düzeltme hizmeti ile üniversite veya enstitünüzün belirlediği kurallar çerçevesinde akademik düzeltmeleri yapıyoruz. Detaylar ve fiyat teklifi için: info@intihaltespit.com adresine veya Whatsapp numaramıza mesaj atabilirsiniz.

Profesyonel ve Etkili Proofreading Hizmeti

Profesyonel ve etkili proofreading hizmeti, yazılan metinlerin hatasız ve kolaylıkla anlaşılabilir olması açısından şart olan bir hizmettir. Özellikle tarafsız bir bakış açısı ve geniş bir bakış açısı açısından alanında uzmanlaşmış profesyonel kişiler tarafından yapılması çok daha faydalı olacaktır. Online proofreading hizmetlerine birçok siteden ulaşılabilmektedir, bu sayede metinlerin son aşamasındaki kontroller yapılarak başarılı bir metin ortaya çıkarılır.

Akademik çalışmalar, makaleler, yabancı dilde yazılmış metinler, romanlar, blog yazıları gibi birçok metni tamamlarken gözden kaçan hatalar ya da eksikler olabilmektedir, bu durumun önüne geçmek için profesyonel olarak proofreading gerçekleştiren bir editörle çalışmak yazdığın metnin başarısını oldukça artırır. Profesyonel ve etkili proofreading hizmeti şunları kapsamaktadır:

 • Yazım hataları en sık yapılan yanlışlardan birisidir, yapılan yazım hataları metinde profesyonel olmayan bir görünüme yol açabilir bundan dolayı ilk olarak yazım hatalarına bakılır.
 • Dil bilgisi hataları da oldukça tekrar eden hatalardandır, profesyonel proofreading hizmeti, anlamsız cümle parçalarını ve dil bilgisi hatalarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Noktalama işaretlerinde özellikle yanlış virgül kullanımına dikkat edilmelidir, virgül dışında eksik olan ya da yanlış kullanılmış noktalama işaretleri tespit edilerek metnin ihtiyacı olan işaretler profesyonel ekip tarafından düzenlenir.
 • Yanlış kelime kullanımı ya da eksik kelime kullanımı da metnin içerisinde fark edilerek düzeltilir.
 • Büyük harf kullanım hataları ya da tire kullanım hataları da metnin akışını bozan durumlardır. Profesyonel proofreading hizmeti yapan editörler bu hataları da tespit ederek düzenler.
 • Parça parça kontrol edilen metin, anlam akışı açısından bütün hali ile kontrol edilerek genel akış hataları varsa düzeltilir ve ortaya başarılı bir sonuç çıkar.

İngilizce Proofreading Ne Demek?

İngilizce olarak teknik, hukuk, akademik, tıp, mühendislik ve daha birçok alanda yazılmış metinlerin olarak son kontrollerinin yapılmasıdır. İngilizce yazılmış olan metinlerde gözden kaçan hatalar daha çok olabilmektedir. Alanında uzmanlaşmış olan İngilizce proofreading editörleri ile yazılan metinler İngilizce dilinde kontrolleri yapılarak daha sağlıklı bir hale getirilir.

İngilizce proofreading hizmeti verenler, yazım ve noktalama işaretleri, gramer bilgisi, cümle anlamı, terimlerin tutarlılığı, anlam bütünlüğü ve genel akış olarak değerlendirerek, yazılan metni bütünsel olarak ele alıp metindeki hataları ve eksikleri tamamlarlar.

Proofreader Ne İş Yapar?

Proofreader, yazılmış olan bir metnin son okumasını yapan, metindeki yanlışları fark ederek onları düzelten ve metni en iyi haline getiren kişidir. Proofreader çalışmasını yapmadan önce genellikle yanına bir kontrol listesi alarak adım adım metni inceler ve gereken düzeltmeleri o liste üzerinden yapar.

Yazım hataları, noktalama işareti eksikliği ya da yanlış kullanımı, gramer bilgisi, terimlerin doğru kullanımı, anlam bütünlüğü gibi konular açısından bütün metni adım adım değerlendirir ve hataları düzelterek metnin son okumasını yaparak tamamlayan kişi proofreaderdır.

Editing Nedir?

Editing, bir editör tarafından yapılan, yazmış olduğunuz makalenizi özellikle de dil kullanımı ve dil anlatımına dikkat ederek makalenizin genel kalitesini iyileştiren revizyonları içeren bir çalışmadır. Editing hizmeti alındığında yazılmış olan makalenin dili daha net ve daha tutarlı bir halde olacaktır. Yazının genel okunabilirliği artar ve ifadeler daha net bir şekilde sunulur.

Editing hizmeti, proofreading hizmetinden daha fazla çaba gerektiren bir hizmettir. Özellikle akademik çalışmalarda, metnin kalitesini ve içeriğini artırmaya yönelik yapılan çalışmalardır.

Editing Hizmeti Profesyonel

Editing hizmeti, özellikle akademik olarak yazılmış olan metinlerde profesyonelce yapıldığında metne çok fazla katkı sağlamaktadır. Çünkü, deneyimli bir şekilde yapılan editing hizmetinde; Çalışmanın akademik kalitesi artırılır, metnin içeriği ve genel yapı kalitesi artırılır, çalışma içerisindeki tutarsızlıklar kaldırılır, atıf ve referans denetimi yapılır, terminoloji ve jargon tutarlılığı denetlenir, genel biçim denetimi yapılır.

Özellikle İngilizce yazılan makalelerde, akademik tonun daha belirginleşmesi önemli bir detaydır ve temiz, hatasız bir İngilizceyle yazılmış olan makaleler başarılı olacaktır. Editing hizmeti veren bir editör, metin üzerinde çalışma yaparken metnin genel yapısına ve biçimlendirilmesine, anlaşılırlığına, stiline, içerik kalitesine ve alıntılara dikkatle bakmaktadır.

Keşfedin: Tezi Kaynakçada Gösterme APA

Proofreading ile Editing Farkı Nedir?

Proofreading, yazım hatalarını, dil bilgisi hatalarını, noktalama hatalarını, yazım stilindeki hataları kapsamlı bir şekilde denetleme hizmetidir. Editing ise çok daha kapsamlı ve zaman alan bir hizmettir. İki hizmet de birbiriyle ilişkili olsa da aralarında bazı temel farklılıklar bulunmaktadır. İki hizmet arasındaki bazı farklara şu şekildedir;

 • Proofreading hizmetinde akademik içeriğe müdahale edilmemektedir fakat editing hizmetinde akademik içeriği düzenleme ve geliştirme vardır.
 • Bir makaledeki dil bilgisi, noktalama, yazımdaki hatalar gibi detaylara bakmak proofreading hizmetidir. Akademik çalışmanın son versiyonundaki küçük dil bilgisi ve yazım hatalarını kontrol ettirmek için proofreading hizmeti alınmalıdır.
 • Akademik çalışmanın cümle yapısı, cümle çerçevesi ve çalışmanın genel tonunda kontroller ve düzenlemeler yapılacaksa editing hizmeti tercih edilmelidir. Editing hizmeti veren bir editör,  akademik içerik, istatistiksel analizlerin denetlenmesi ve mantıksal kurgu gibi işlemlere daha çok odaklanmaktadır.
 • Editing hizmeti, proofreading hizmetine göre daha uzun ve daha yoğun bir çalışmayı gerektirmektedir.
 • Proofreading hizmeti yalnızca dilbilgisi hatalarını ve dil kullanımında yapılan hataları düzenler. Editing hizmeti ise akademik yazının içeriği, netliği ve okunabilirliği gibi konulara odaklanır.

Keşfedin: İntihal Türleri

info@intihaltespit.com Whatsapp tel: 0505 326 84 15

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir