Turnitin Programı nedir? Nasıl Kullanılır?

Turnitin Programı nedir? Nasıl Kullanılır?

Turnitin programı, intihal tespit amacıyla kullanılan ve çalışmaların benzerlik-intihal oranını ölçen bir programdır. Özel veritabanı ile çalışmayı tarar ve kitap, tez, web sitesi vb. içeriklerle olan bağlantısını tespit eder. Akademik etik çerçevesinde kullanılan ve en fazla tercih edilen programdır. Turnitin programı intihal tespit programları arasında, uluslararası düzeyde kabul görmesi ve güvenilirliği yönüyle önde gelmektedir. Dünya çapında pek çok saygın üniversitede bu programın kullanılmasına benzer şekilde Türkiye’deki üniversitelerin hemen hepsinde de Turnitin programı tercih edilmektedir. Bu programın çok geniş bir veri tabanına sahip olmasının yanı sıra arama motorlarını da taraması ve güçlü bir algoritmaya sahip olması, herhangi bir akademik metnin gerçek benzerlik oranının tam bir doğruluk ve güvenle vermesi mümkün olmaktadır.

Turnitin intihal programının kişisel kullanımı pek mümkün değildir. Turnitin şirketi tarafından bu programın kullanımı, üniversiteler ve kurumsal firmalara yapılan satışlarla tanımlanmaktadır. Bu sebeple kişisel olarak öğrencilerin bu programa ulaşmaları pek mümkün değildir. Ulaşılsa dahi bu programın kullanım ücretleri oldukça pahalıdır. Tüm bu sebeplerden ötürü Turnitin programının özellikle öğrenciler tarafından kullanımı söz konusu olacaksa, üniversitelerinin tanımladıkları hesaplardan açılan sınıflara giriş yaparak kısa süreliğine mümkün olabilmektedir.

Turnitinde açılan bir sınıf aşağıdaki şekilde görünmektedir.

Paylaşılan ekran görüntüsünde “Class name” olarak görülen kısım açılan sınıf ve adıdır. Instructor ise öğretim üyesinin adıdır. Bir öğrenci bu sınıfa giriş yapmak için class name bölümüne tıklaması gerekmektedir. Tıkladıktan sonra açılan pencere ise aşağıdaki şekilde olmaktadır.

Ekran görüntüsünün sağ tarafındaki “Submit” butonlarının her birine tıklayıp çalışmanızı sisteme yüklüyorsunuz. Dikkat ederseniz her bir satıda (Originallity Check- No Repository) yazıyor. Yani bu yüklemelerde çalışmalar, veri tabanına kaydedilmiyor anlamına geliyor. Sadece kontrol amaçlı olarak metnin intihal oranı öğrenilecek anlamına geliyor.

Bir Submit butonuna tıkladığınızda ise aşağıdaki ekran gelmektedir.

Bu ekran gelince tez, makale ya da herhangi bir metninizi Choose from this computer bölüme tıklayıp bilgisayarınızdaki dokümanı seçip programa yüklüyorsunuz. Yüklemeyi onaylamak için confirm butonuna basmanız gerekiyor.

Bu ekranı görünce çalışmanızı Turnitine başarıyla yüklediniz anlamına gelmektedir. Şimdi bekleme zamanı, Turnitin bu çalışmayla kendi veri tabanı da dahil çok geniş bir tarama yaparak intihal oranını tespit için çalışıyor. Bu bekleme süresinin sonunda programda şöyle bir ekran göreceksiniz.

Yani Turnitin işlemi bitirmiş ve intihal oranınızı tespit etmiş anlamına gelmektedir. Bizim deneme amaçlı yüklediğimiz bir çalışmanın intihal oranının burada %12 çıktığını görüyoruz. Bunun detaylarına erişebilmek için %12 yazan yeri tıklıyoruz.

Açılan dosyayı indirmeniz gerekiyor. Böylece detaylı Turnitin raporunuzu elde etmiş olacaksınız. Çalışmanızda nerelerde intihal olduğu renkli olarak görünecektir. Toplam intihal oranınızı ve hangi kaynaklardan intihal tespit edildiğini ise raporun sonundaki detay bölümünde göreceksiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde çalışmanın içinden bir sayfa gösterilmiştir. Görüldüğü üzere renkli olan yerler program tarafından intihal olarak tespit edilmiştir. İntihal düşürme yapılması için bu bölgelerin orijinal şekilde yeniden yazılması gerekmektedir.

Ve son olarak en önemli kısım olan intihal oranınızın ve tüm kaynakların görüldüğü detaylı kısım da aşağıdaki şekilde görünecektir.

Bunun anlamı çalışmada toplam 512 intihal çıkmış olup, bunun her bir kaynaktan yüzde kaç oranında intihal tespiti yapıldığı ise aşağıdaki listede görülmektedir. Örneğin metnin içinde kırmızıyla işaretlenmiş olan tüm yerler, “nek.istanbul.edu.tr” adresinden alınmış olup buradan %5 oranında intihal tespiti yapılmıştır. Diğer renkler de benzer şekilde hangi kaynaktan alındıysa görülmektedir.


info@intihaltespit.com Whatsapp tel: 0505 326 84 15

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir