top of page
Ara

Turnitin Raporu


Turnitin, başta akademik çalışmalar, ödevler, tezler, bitirme projeleri olmak üzere pek çok metnin ve dokümanın benzerlik oranını tespit eden bir intihal tespit programıdır. Uluslararası geçerliliği olan bir kaç intihal tespit programından biridir. Bu nedenle öğrenciler ve akademisyenler tarafından sıklıkla turnitin programı kullanılarak turnitin raporu alınmaktadır.


Turnitin raporu ise Turnitin programı kullanılarak alınan benzerlik raporuna verilen addır. Bir turnitin raporunda, programa yüklenen herhangi bir akademik çalışmanın (lisans projeleri, ödevler, yüksek lisans tezleri, doktora tezleri, akademik makaleler vb.) intihaline dair tüm detayları ayrıntılı şekilde görünmektedir.


Bir akademik doküman Turnitin programına yüklendikten sonra, dosyanın büyüklüğüne de bağlı olarak 10-15dk ile birkaç saat içerisinde intihal taraması tamamlanıp, turnitin raporu indirilmeye hazır hale gelmektedir.


Bir Turnitin raporunda, ilgili çalışmanın toplam benzerlik oranı raporun sonunda görülmektedir.


Ayrıca bu oranın altında tek tek intihal olan yerler, renkleriyle birlikte hangi kaynaklardan, ne oranda intihal tespiti yapılmışsa gösterilmektedir.


Yani bir Turnitin raporu aldığınızda çalışmanızda toplam yüzde kaç intihal oranı (benzerlik oranı) olduğunu, hangi kaynaklardan yüzde kaç oranında intihal yapıldığını görmek mümkündür. Metin içinde her bir intihal yapılan yer, farklı bir renkle gösterilmektedir. Bu renklerden her biri, birer kaynağı işaret etmektedir.


Turnitin raporuna sahip olan bir öğrenci ya da akademisyenin, dilerse bu raporu kullanarak basit bir şekilde intihal düşürme yapması mümkündür. Turnitin raporu kullanılarak intihal düşürme yapabilmek için tek yapılması gereken şey, raporda renkli olarak işaretlenmiş olan cümlelerin silinerek yerlerine kendi özgün cümlelerinizle yeniden aynı anlama gelecek şekilde cümleler yazmanız olacaktır. Böylece turnitin raporunu kullanarak intihal oranınızı rahat bir şekilde düşürebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra alacağınız yeni bir turnitin raporuyla, çalışmanızın intihal oranının kaça düştüğünü görebilirsiniz. Eğer istenilen seviyeye düşmemişse, intihal düşürme işlemine aynı şekilde devam edilmesi gerekmektedir.


Türkiye'de pek çok üniversitenin benzerlik oranı kabul sınırları yüksek lisans tezleri için genel olarak %20dir. Başka bir deyişle bir yüksek lisans tezinin intihal oranı %20 nin altında olması gerekmektedir. Aksi takdirde tezin kabul edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple enstitüye tezlerin teslim edilmesinden önce mutlaka üniversitedeki yetkili birim tarafından intihal kontrolü yapılmaktadır. Bu intihal kontrolleri de ağırlıklı olarak Turnitin programı kullanılarak yapılmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin gerek lisans bitirme projelerinin gerekse yüksek lisans ve doktora tezlerinin benzerlik oranlarını sadece Turnitin programına yükleme yaparak turnitin raporu almalarını tavsiye ediyoruz.


Turnitin programı haricindeki programların üniversiteler tarafında bir geçerliliğinin olmaması sebebiyle başka bir intihal programının kullanılması gereksiz ve risklidir. Bu işin riskli yani ise şudur: Her bir intihal tespit programı yüklenen dokümanları kendi veri tabanına kaydederek sonraki taramalar için o çalışmayı da kıyaslanacak dokumanlar arasına dahil etmektedir. Ancak henüz tamamlanmamış bir çalışmanın herhangi bir intihal programının veri tabanına kaydedilmesi oldukça kötü bir durumdur. Çünkü böyle bir durumda öğrenci çalışmasını ikinci kez rapor almak için yüklediğinde %100e yakın bir intihal oranıyla karşılaşabilecektir. Gerçekte böyle bir intihale sahip olmamasına rağmen kendi çalışmasıyla kıyaslandığı için bu oran çıkmaktadır.


Sonuç olarak henüz tamamlanmamış çalışmaların Turnitin programına kayıt edilmeden intihal kontrolünün yapılması gerekmektedir. İntihal tespit merkezi olarak tez, proje, ödevlerinizin intihal kontrolünü turnitin programıyla yaparken bu işlemi programın veri tabanına kaydetmeden yani kontrol amaçlı yapıyoruz.


Turnitin raporu almak istiyorum diyen tüm öğrenci ce akademisyenler için; İntihal tespit merkezi kurumsal ve güvenilir adres olarak hizmet sunmaktadır.


Turnitin raporu talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page