top of page
Ara

Turnitin intihal

İntihal tespit yazılımı Turnitin, intihal tespit etmek için harika bir araçtır. Metindeki benzerlikleri algılar ve ardından bir benzerlik yüzdesi atar. Bu araç, öğretmenler tarafından öğrencilerin kopya çekip çekmediğini tespit etmek için veya işverenler tarafından, orijinal yazara atıfta bulunmadan çalışanların internetten içerik kullanıp kullanmadığını tespit etmek için kullanılabilir.

İntihal, orijinal yazara kredi vermeden başka birinin sözlerini veya fikirlerini kullanma eylemidir.

Turnitin gibi intihal tespit yazılımlarının kullanılması, intihalin önlenmesine yönelik bir giriş imdir. Bunu, gönderilen çalışmayı diğer belgelerden oluşan bir veri tabanıyla karşılaştırarak ve benzerlikler tespit ettiği örnekleri işaretleyerek yapar.

Turnitin gibi intihal tespit yazılımlarının kullanımı birçok akademik kurumda yaygınlaştı ve hatta bazı okullar öğrencilerin tüm ödevleri hizmet aracılığıyla göndermelerini zorunlu kıldı.

Turnitin benzerlik oranını düşürmek için öğrencilerin zaman ayırmaları ve intihal yapmadıklarından emin olmaları gerekir. Ayrıca hakkında yazdıkları içeriği iyi anlamalı ve kendi sözlerini kullanmalıdırlar.

Araştırma için kitap ve dergi gibi farklı kaynakları kullanarak benzerlik oranını düşürebiliriz. Bilgi bulmak için mülakatlar ve anketler gibi farklı kaynakları da kullanabiliriz.

Turnitin intihal, bir öğrencinin ödevinin orijinal metne ne kadar benzediğini ölçen bir ölçüdür.

Turnitin benzerlik oranını düşürmenin üç yolu vardır:

1. Orijinal metinle aynı olmaması için daha fazla bilgi ekleyerek veya cümleleri yeniden ifade ederek makalenizin içeriğini değiştirin.

2. Orijinal metnin doğrudan bir kopyası gibi görünmemesi için başlıklar, alt başlıklar ve madde işaretleri ekleyerek makalenizin biçimini değiştirin.

3. Araştırmanız için farklı kaynaklar kullanın, böylece daha önce başka makalelerde kullanılmış kaynakları kullanmamış olursunuz.

İntihal önleme, profesörlerin intihal örnekleri bulma kolaylığı nedeniyle yüksek öğretim topluluğu için büyük bir endişe kaynağıdır. Turnitin benzerlik oranını düşürmenin bir yolu, yeni bir intihal önleme aracı uygulamaktır.

İntihal, akademiyi onlarca yıldır rahatsız eden ciddi bir sorundur. Turnitin, intihalin önlenmesi için en popüler araçlardan biridir ve birçok üniversitenin turnitin benzerlik oranlarını düşürmesine yardımcı olmuştur.

Benzerlik oranını düşürmek için içeriğinizin intihal olmadığından emin olmanız gerekir. Bu, her zaman kaynaklarınızı belirtmeniz ve asla başkalarının çalışmalarından kopyalamamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, makalenizde kullandığınız tüm kaynaklara başvurduğunuzdan her zaman emin olmalısınız.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page