top of page
Ara

Turnitin intihal

Turnitin, metindeki benzerliği kontrol eden bir intihal tespit yazılımıdır. Turnitin intihal bir öğrencinin çalışmasının orijinalliğini İnternet, dergiler veya diğer kaynaklarla karşılaştırarak belirlemek için kullanılır.

Yazılım birçok farklı şekilde kullanılabilir ve birçok okul ve üniversite tarafından benimsenmiştir. Turnitin ayrıca American Medical Association, The American Society of Mechanical Engineers ve The American Bar Association gibi profesyonel kuruluşlar tarafından da kullanılmaktadır.

Turnitin intihal, öğretmenlerin ve profesörlerin öğrenci denemelerinde özgünlük bulmasına yardımcı olan bir intihal tespit aracıdır. Orijinalliği sağlamaya yardımcı olmak için birçok okulda, üniversitede ve işyerinde kullanılmaktadır.

Aynı kelimeleri veya cümle yapısını kullanarak birinin başka bir kaynaktan kopyaladığını algılayabilir. Ayrıca birisinin kaynak belirtmeden doğrudan alıntı kullandığını da algılayabilir. Yazılım daha sonra kişiye çalışmalarını nasıl geliştirebilecekleri konusunda geri bildirim sağlar.

İntihal, bir başkasının sözlerini, düşüncelerini veya fikirlerini kendine atfederek kendisininmiş gibi aktarma eylemidir. "İntihal" kelimesi, "kaçıran" anlamına gelen Latince "plagiarius" kelimesinden gelir.

Ortaya çıkabilecek birçok intihal türü vardır ve ihlalin ciddiyeti, türe bağlı olacaktır. Bazı örnekler:

- Bir başkasının çalışmasını (bir web sitesi dahil) o yazara atıfta bulunmadan kopyalamak veya başka kelimelerle ifade etmek

- Bir başkasının çalışmasını kopyalamak (bir web sitesi dahil) ve bazı kelimeleri değiştirmek, ancak o yazara itibar etmemek

- Her ödev için kendinize kredi vermeden birden fazla ders için kendi çalışmanızı kullanma

İntihal ciddi bir suçtur ve ciddi sonuçlara yol açabilir. İntihal, atıfta bulunmadan başkalarının çalışmalarını kopyalamaktır. Kasıtlı veya kasıtsız olabilir, ancak her zaman etik değildir.

İntihal, akademik yazımda yaygın bir sorundur. Bir öğrencinin kendi çalışması gibi görünebileceği için tespit edilmesi zor olabilir, ancak aslında bir başkasının eseridir. İntihal değerlendirme araçları, metni internetteki diğer metinlerle karşılaştırarak intihal edilen içeriği belirlemeye yardımcı olan programlardır.

Bazı intihal değerlendirme araçları arasında Turnitin, Grammarly ve Copyscape bulunur. Bu programların farklı benzerlikleri ve farklılıkları vardır.

Turnitin, Grammarly veya Copyscape'den daha pahalıdır ancak Google Docs ve Wordpress ile entegrasyon gibi daha fazla özelliğe sahiptir.

Grammarly ve Copyscape arasındaki temel fark, Grammarly'nin oturum açmayı gerektirmemesi, Copyscape'in intihal içerik hakkında aynı düzeyde ayrıntı sağlamamasıdır.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page