Ara

Turnitin benzerlik oranı düşürme

İntihal denetleyicisi, bir belgede intihal olup olmadığını kontrol eden bir yazılım uygulamasıdır. Öğretmenler tarafından öğrencilerinin kopyalanmış içerik göndermesini engellemek için veya yazarlar tarafından kendi çalışmalarını doğrulamak için kullanılmaktadır.

Turnitin, akademik makalelerdeki intihalleri kontrol etmek için oldukça popüler bir araçtır. 20 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir ve intihal tespit yazılımı alanında endüstri lideri olarak büyümüştür.

Turnitin, bir belgeyi tarayan ve daha önce gönderilmiş üniversite makalelerinin, dergilerin ve kitapların veri tabanları gibi diğer kaynaklarla karşılaştıran bir algoritmaya dayanmaktadır. Sistem daha sonra her bir kaynakla kaç tane ortak kelime bulunduğunu belirler ve bu bulgulara dayalı olarak bir yüzde değeri ("benzerlik oranı" olarak adlandırılır) atamaktadır.

Benzerlik oranı %0 (eşleşme yok) ile %100 (tamamen kopyala yapıştır) arasında değişecektir.

Turnitin benzerlik oranı, gönderilen bir makalenin turnitin veritabanındaki diğer makalelere ne kadar benzer olduğunun bir ölçüsüdür. Bu, eğitmenlerin öğrencilerin başka kaynaklardan intihal yapıp yapmadığını belirlemelerine yardımcı olmaktadır.

Bu bölümde benzerlik oranını düşürmenin farklı yollarından ve hangi tekniklerin kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Turnitin benzerlik oranını düşürmenin birkaç yolu vardır. Bunun yollarından biri, belgenin yazar tarafından yazılmış olması ve intihal olmadığından emin olmaktır. Başka bir yol, APA veya MLA gibi farklı bir alıntı stili kullanmaktır.

Turnitin benzerlik oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Bunu azaltmanın bazı yolları bulunmaktadır:

- İçeriğinizde daha az benzer kelimeler kullanın

- Çok benzer kelimeler için eş anlamlılar kullanın

- Çok fazla teknik terim kullanmaktan kaçının

Benzerlik oranı, iki metnin ne kadar benzer olduğunun bir ölçüsüdür. Benzerlik oranına katkıda bulunan birçok faktör vardır ancak en önemlileri intihal ve kopyalamadır.

Düşük bir benzerlik oranı, intihal veya kopyalama yapmamak veya tamamen farklı bir tarzda yazmak suretiyle elde edilebilir.

Benzerlik oranını düşürmenin yollarından biri de farklı bir alıntı stili kullanmaktır. Örneğin, APA veya MLA kullanıyorsanız, bunu Chicago veya Harvard olarak değiştirin.

Başka bir yol, farklı bir alıntı yönetim aracı kullanmaktır. Cite Them Right, bu amaç için en popüler araçlardan biridir.

-

Ve son olarak Turnitin benzerlik oranı düşürme işlemi için en önemli şey, yazılmış olan cümlelerin yeniden özgün şekilde yazılması konusunda özenli olunmasıdır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Plagscan, herhangi bir metin türündeki intihal tespit etmek için kullanılabilen çevrimiçi bir intihal denetleyicisidir. Plagscan intihal, 8 milyonun üzerinde taranmış ve kontrol edilmiş metinden oluşa

Bu programın temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bu program ücretsizdir. Çok fazla alıştırması var (okuma, yazma, dinleme).

İntihal, eğitimciler ve öğrenciler için ciddi bir endişe kaynağıdır. İntihal tespit edebildiğini iddia eden birçok program var, ancak bunlar genellikle ücretsiz değil. — İntihal programı, yazılı olar