top of page
Ara

Turnitin benzerlik oranı düşürme

İntihal denetleyicisi, bir belgede intihal olup olmadığını kontrol eden bir yazılım uygulamasıdır. Öğretmenler tarafından öğrencilerinin kopyalanmış içerik göndermesini engellemek için veya yazarlar tarafından kendi çalışmalarını doğrulamak için kullanılmaktadır.

Turnitin, akademik makalelerdeki intihalleri kontrol etmek için oldukça popüler bir araçtır. 20 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir ve intihal tespit yazılımı alanında endüstri lideri olarak büyümüştür.

Turnitin, bir belgeyi tarayan ve daha önce gönderilmiş üniversite makalelerinin, dergilerin ve kitapların veri tabanları gibi diğer kaynaklarla karşılaştıran bir algoritmaya dayanmaktadır. Sistem daha sonra her bir kaynakla kaç tane ortak kelime bulunduğunu belirler ve bu bulgulara dayalı olarak bir yüzde değeri ("benzerlik oranı" olarak adlandırılır) atamaktadır.

Benzerlik oranı %0 (eşleşme yok) ile %100 (tamamen kopyala yapıştır) arasında değişecektir.

Turnitin benzerlik oranı, gönderilen bir makalenin turnitin veritabanındaki diğer makalelere ne kadar benzer olduğunun bir ölçüsüdür. Bu, eğitmenlerin öğrencilerin başka kaynaklardan intihal yapıp yapmadığını belirlemelerine yardımcı olmaktadır.

Bu bölümde benzerlik oranını düşürmenin farklı yollarından ve hangi tekniklerin kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Turnitin benzerlik oranını düşürmenin birkaç yolu vardır. Bunun yollarından biri, belgenin yazar tarafından yazılmış olması ve intihal olmadığından emin olmaktır. Başka bir yol, APA veya MLA gibi farklı bir alıntı stili kullanmaktır.

Turnitin benzerlik oranı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Bunu azaltmanın bazı yolları bulunmaktadır:

- İçeriğinizde daha az benzer kelimeler kullanın

- Çok benzer kelimeler için eş anlamlılar kullanın

- Çok fazla teknik terim kullanmaktan kaçının

Benzerlik oranı, iki metnin ne kadar benzer olduğunun bir ölçüsüdür. Benzerlik oranına katkıda bulunan birçok faktör vardır ancak en önemlileri intihal ve kopyalamadır.

Düşük bir benzerlik oranı, intihal veya kopyalama yapmamak veya tamamen farklı bir tarzda yazmak suretiyle elde edilebilir.

Benzerlik oranını düşürmenin yollarından biri de farklı bir alıntı stili kullanmaktır. Örneğin, APA veya MLA kullanıyorsanız, bunu Chicago veya Harvard olarak değiştirin.

Başka bir yol, farklı bir alıntı yönetim aracı kullanmaktır. Cite Them Right, bu amaç için en popüler araçlardan biridir.

-

Ve son olarak Turnitin benzerlik oranı düşürme işlemi için en önemli şey, yazılmış olan cümlelerin yeniden özgün şekilde yazılması konusunda özenli olunmasıdır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page