top of page
Ara

tez intihal programı

Bir tez intihal programı, bir tezi tarayabilen ve orijinal olmayan herhangi bir içerik içerip içermediğini tespit edebilen bir yazılımdır. Ayrıca tezdeki intihal içerik yüzdesini de öğrenebilir. Yazılım tamamen doğru değil, ancak yine de intihal tespit etmek için kullanışlı bir araçtır.

Tez intihal programları, akademik sahtekarlıktan kaçınmanın harika bir yoludur. Çeşitli kaynaklardan kopyalanan içeriği tespit etmeye ve orijinal metinle karşılaştırmaya yardımcı olabilirler.

Tez intihal programları, bir tezdeki intihalleri tespit eden yazılım araçlarıdır. Belirli bir tezi diğer tezlerin veritabanlarıyla karşılaştırma ve intihalin gerçekleştiği durumları belirleme becerisine sahiptirler. Programlar, üniversiteler tarafından öğrencilerinin kurallara uymasını ve özgün çalışmalar göndermesini sağlamak için kullanılır.

Tez intihal programları onlarca yıldır var olmuştur, ancak pahalı ve kullanımı zor olduğu iç in yakın zamana kadar yaygın olarak kullanılmamışlardır. Şimdi, bu programlar her zamankinden daha uygun fiyatlı ve kullanımı daha kolay, bu da dünya çapındaki üniversitelerde kullanımlarının artmasına neden oldu.

Bir tez intihal programı, bir tez metninde intihal olup olmadığını kontrol eden bir yazılımdır. Bu programlar, başka bir kaynaktan kopyalanan tümceleri, sözcükleri veya tüm cümleleri algılamak için tasarlanmıştır.

Tez intihal programları öğrenciler, profesörler ve çalışmalarının orijinalliğini kontrol etmesi gereken diğer kişiler tarafından kullanılabilir.

Tez intihal programları, öğrencilerin tezlerini çevrimiçi olarak göndermelerine ve herhangi bir intihal biçimini kontrol etmelerine olanak tanıyan bir içerik koruma biçimidir.

Bu, öğrencilerin herhangi bir kasıtsız veya kasıtlı intihalden korunmasına yardımcı olan bir dijital içerik koruma biçimidir.

Tez intihal programı sayesinde öğrenciler çalışmalarının kopyalanıp kopyalanmadığını kolayca tespit edebilirler. Ayrıca, başka birinin çalışmasını intihal etmediklerinden emin olmak için de kullanabilirler.

Tez intihal akademik dünyada büyük bir sorundur. Tezlerin %25'inden fazlasının intihal olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum birçok üniversitenin tez intihal programları oluşturmasına yol açmıştır. Programlar, kampüsteki tez intihal miktarını azaltmada başarılı oldu, ancak yine de bunlarla ilgili bazı sorunlar var.

Bu programlarla ilgili bir sorun, bir öğrencinin önceki bir dersten veya projeden kendi çalışmasını yeniden kullanıp kullanmadığını tespit edememeleridir. Bu, çalışmalarını tezlerinin bir parçası olarak sunarlarsa, ancak önceden yazılmış giriş ve sonuç bölümlerini, bunun daha önceki bir ders veya proje yerine tezleri için olduğunu yansıtacak şekilde değiştirmezlerse olabilir.

Bu programlarla ilgili bir başka sorun da, öğrencilerin farklı kaynaklardan cümleleri kopyalayıp yapıştırdıklarında genellikle algılamamalarıdır.

Siz de akademik çalışmalarınızın intihal tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page