top of page
Ara

Tez benzerlik oranı hesaplama

Tez benzerlik oranı, genellikle tez ve belge olmak üzere iki metin arasındaki benzerliğin bir ölçüsüdür. Sayı ne kadar yüksek olursa, o kadar benzerler.

Bir tez benzerlik oranı hesaplaması, bir makalenin başka bir makaleyi intihal edip etmediğini belirlemede önemli bir ölçüdür. Birinin çalışmalarını kopyalayıp kopyalamadığını belirlemek için kullanılabilir.

Tez benzerlik oranı hesaplama, paylaşılan kelimelerin yüzdesini hesaplayarak iki belge arasındaki benzerliği bulma işlemidir.

Tez benzerlik oranı hesaplama, paylaşılan kelimelerin yüzdesini hesaplayarak iki belge arasındaki benzerliği bulma işlemidir. Bu sayı ne kadar yüksekse, o kadar benzerler.

Tez benzerlik oranı hesaplaması, bir öğrencinin yazılı argümanının kalitesini değerlendirmek için yaygın bir uygulamadır. İki farklı makalenin tez ifadesinin karşılaştırılması ve ardından aynı olan ifadelerin toplam ifade sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Bu yapay zekâ yazarlarını, insan metin yazarlarının yerini alacak şekilde düşünmemeliyiz. Sadece içerik yazarlarına, yazar tıkanmasından kurtularak ve uygun ölçekte içerik fikirleri üreterek yardım sağlarlar.

AI yazma asistanları iş yerinde giderek daha popüler hale geliyor. Bazı şirketler, belirli bir konu veya niş için içerik üretmeleri gerektiğinde bunları kullanır. Dijital ajanslar, müşterileri için her türlü içeriği oluşturmak için bunları kullanır.

Benzerlik oranı, iki veya daha fazla metnin aynı kelimelere sahip olma derecesinin bir ölçüsüdür.

Benzerlik oranı ne kadar yüksekse, iki metin o kadar benzerdir.

Bibliyografya, makalede atıfta bulunulan tüm kaynakların bir listesidir. Gelecekte kullanabileceğiniz kaynakların bir listesi değil, bu makale için kullandığınız kaynakların bir listesidir.

Kaynakça intihal etmemelidir çünkü bu kendi kendine intihal olarak kabul edilir ve etik dışı olur.

Bibliyografya, yazma sürecinde kullanılan kaynakların bir listesidir. Genellikle yazılı bir çalışmanın sonunda bulunur ve başvurulan tüm kaynakları içerir. İntihal ile ilgili sorun, bir yazarın intihal yapıp yapmadığını söylemenin zor olabilmesidir, çünkü bunu yapmanın birçok yolu vardır ve bunları tespit etmek zor olabilir.

İntihalden kaçınmanın bir yolu, her zaman kaynaklarınızdan alıntı yapmaktır; bu, onları kaynakçanıza dahil etmek ve kullandığınız her bilgiyi her zaman orijinal kaynağına atfettiğinizden emin olmaktır.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page