Ara

intihal yapmak ne demektir?

İntihal yapmak ne demektir? Sorusuna, bir başkasının çalışmasını kopyalama veya yeniden üretme ve onu kendi eseri gibi sunma eylemidir cevabı verilebilir. Ayrıca, bir başkasının çalışmasını onlara kredi vermeden kullanmak anlamına da gelebilir.

Bir yazarın kendi sözlerini alıntı yapmadan yeniden kullandığı, kendi kendine intihal de dahil olmak üzere, bir dizi farklı intihal türü vardır.

İntihal, başka birinin çalışmalarını veya fikirlerini kendinize aitmiş gibi aktarma eylemidir.

"İntihal" kelimesi, kaçıran, hırsız veya korsan anlamına gelen Latince "intihal" kelimesinden gelir. Başkasının eserini çalmak ve kendi eseri gibi sunmak demektir.

İntihal, birçok biçim alabilen ve kasıtlı veya kasıtsız olabilen korkunç bir uygulamadır. Örneğin, orijinal yazara atıfta bulunmadan alıntı yapmak, orijinal yazara atıfta bulunmadan başka sözcüklerle yorumlamak, orijinal yazara atıfta bulunmadan kopyalamak veya başka birinin çalışmasını kendi eseriniz gibi göndermek olabilir.

İntihal, başka birinin çalışmasını alıp kendi eseri gibi sunmasıdır. Akademik ve profesyonel dünyada önemli olduğu için akademik bütünlüğün ihlalidir.

En geniş anlamla intihal yapmak ne demektir? Sorusunun cevabı bağlama göre değişmekle birlikte, intihalin başkasının eserini veya fikrini alıp asıl yazara itibar etmeden kişinin kendisine aitmiş gibi sunması şeklinde özetlenebilir.

İntihal, okuldan atılmaya ve hatta hapis cezasına yol açabilecek ciddi bir suçtur. Bir deneme, makale veya blog yazısı yazarken intihal yapmadığınızdan emin olmanız önemlidir.

İntihal, bu suçu işlediği tespit edilenler için hem mesleki hem de yasal sonuçlarla sonuçlanan uzun süredir devam eden bir sorundur. Ancak internet kullanımının artması ve intihal yapacak makale bulma kolaylığı ile bu sorun daha yaygın hale geldi.

İntihalden kaçınmanın birçok yolu vardır, ancak içeriğinizin orijinal olduğundan emin olmak için kullanılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

-Her zaman kaynaklarınızı belirtin ve gerektiğinde kredi verin. Bu, başkalarına, başka birinin çalışması için kredi almaya çalışmadığınızı gösterecektir.

-Diğer makalelerdeki cümleleri doğru alıntı yapmadan veya bazı kelimeleri değiştirmeden kelimesi kelimesine kopyalamayın.

-Başka bir makaleden bir cümle veya paragraf kullanmak istiyorsanız, tekrarlamamak için biraz değiştirdiğinizden emin olun.

İntihalden kaçınmanın bir başka yolu da uygun alıntı stilini kullanmaktır. Pek çok alıntı stili vardır, ancak en popüler olanları APA, MLA ve Chicago'dur.

Makalenizde intihalden kaçınmak için, tüm kaynaklarınızdan alıntı yaptığınızdan ve bilgilerinizi nereden aldığınızı açıkça belirttiğinizden emin olun.

Siz de yapmış olduğunuz akademik çalışmanın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İntihal, başka birinin sözlerini, düşüncelerini veya fikirlerini kendisininmiş gibi sunma eylemidir. İntihalin gerçekleşmesinin birçok farklı yolu vardır. Bazen bir yanlış anlaşılma oluyor ve eseri

İnternet ve küreselleşme çağında, intihal büyük bir sorun haline geldi. Bu nedenle dünya çapında birçok üniversite intihal tespit etmek için intihal tespit yazılımı kullanmaya başlamıştır. Türkiye'de

Turnitin, intihal tespit eden bir hizmettir. Metin ve diğer kaynaklar arasındaki benzerlikleri kontrol eder. Turnitin intihal ayrıca kopyalanan içeriği algılamak için gelişmiş bir algoritma kullanır