top of page
Ara

intihal değerlendirme

İntihal tespit etmenin en yaygın yollarından biri cümlelerin karşılaştırılmasıdır. Ancak bu yöntem zaman alıcı olabilir ve her zaman doğru değildir.

Tüm metni tarayan ve onu diğer metinlerle karşılaştıran bir yazılım kullanmak gibi, intihal tespit etmek için daha gelişmiş yöntemler de vardır.

İntihal değerlendirmesi, eğitimcilerin intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılı m türüdür. İçeriği, intihalli çalışmaya özgü kalıplar ve benzerlikler için taramak için bir algoritma kullanır.

Bazı yaygın intihal değerlendirme türleri şunları içerir:

- Dilbilgisel kalıp eşleştirme: cümle yapısını, kelime kullanımını ve noktalama işaretlerini analiz ederek kopyalanan metin olaylarını tespit eder

- İçerik eşleştirme: orijinal metni büyük bir veri tabanı veya cümle listesiyle karşılaştırarak kopyalanan metni algılar

- İntihal tespit algoritmaları: cümle yapısı, dil bilgisi, kelime bilgisi ve kelime kullanımın ı analiz ederek kopyalanan metni tespit edin

İntihal, bir süredir ortalıkta dolaşan ciddi bir sorundur, ancak yakın zamana kadar intihal tespit etmemize yardımcı olacak araçlar yoktur.

İntihal tespit etmek kolay bir iş değildir ve bunu yapabildiğini iddia eden birçok program varken, gerçek şu ki, çoğu zaman hedefi ıskalarlar.

İntihal, akademik yazımda önemli bir sorun haline geldi. Yazımızın bütünlüğüne güvenilmesini sağlamak için ele almamız gereken yaygın bir sorundur. Sadece etik değil, aynı zamanda yasa dışıdır. İntihal tespit yazılımının kullanılması, intihal vakalarının tespit edilmesine ve ilk etapta bunların oluşmasının önlenmesine yardımcı olabilir.

Gittikçe daha fazla öğrenci ve akademisyen faydalarının farkına vardıkça, intihal tespit yazılımının kullanımı yıllar içinde artmıştır. Hatta bazı üniversiteler, öğrencilerinin çalışmalarını derecelendirme veya yayınlama için göndermeden önce bir intihal tespit yazılımına göndermelerini şart koşar.

İntihal akademik yazımda ciddi bir sorundur. Tespit etmek genellikle zordur ve kurban için yıkıcı olabilir. Bazıları ücretsiz olan birçok farklı intihal değerlendirme aracı vardır.

Hızlı bir Google araması, bazıları ücretsiz olan birçok farklı intihal değerlendirme aracı getirecektir.

Bu araçlardan bazıları şunlardır: Grammarly, Turnitin ve Plagiarisma.

Grammarly, herhangi bir intihal içerik için tüm belgeleri taramak için kullanılabilecek bir intihal denetleyicisine sahiptir.

Turnitin ayrıca, herhangi bir intihal içeriği için belgelerin tamamını taramak için kullanılabilecek bir intihal denetleyicisine sahiptir, ancak aynı zamanda orijinallik ve kalite açısından kağıdın kendisi hakkında geri bildirim sağlar.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page