top of page
Ara

İntihal Suçu

İntihal suçu

İntihal suçu bir akademik hırsızlıktır. İntihal sonucunda kariyer planları tepetaklak olabilir, kariyerde ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle belirtmek gerekir ki intihal yani aşırmacılık, sahtekârlık, etik ihlali ve hırsızlık olarak değerlendirilmektedir.

Akademik hırsızlık farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir. Bilinçli olarak bir şekilde aşırmacılık yapmamak için bu konunun detaylıca bilinmesi gerekmektedir.

Başlıca akademik hırsızlık türleri:

  • Alıntı yaparak asıl fikir sahibine çalışmada atıf yapılmaması ciddi bir akademik hırsızlıktır.

  • Bir başka akademisyene ait fikirlerin tırnak içine alınmaksızın veya italik olarak eklenmeksizin ve kaynaksız olarak çalışmada kullanılması çok önemli ve yapılmaması gereken bir etik ihlalidir.

Akademik hırsızlık bilinmemesi nedeniyle bilinçsiz olarak da yapılabilmektedir. Örneğin kaynakça yazmayı unutma ya da alıntıları tırnak içinde yazmak gerektiğini bilmemek gibi durumlar, bilinçsizce yapılan hırsızlıklar olup bu gibi durumların oluşmaması için bu konunun en iyi şekilde bilinmesi ve dikkate alınması gerekmektedir.

Bir başkası tarafından yazılmış ve yayınlanmış olan bir akademik çalışmadan özetleme biçiminde yapılan ve kaynaksızca paylaşılan cümleler, ülkemizde akademik hırsızlığın en yaygın biçimidir. Farklı ifadelerle de olsa aynı fikrin kaynak gösterilmeden ya da tırnak içine alınmadan aktarılması önemli bir etik ihlali ve emek hırsızlığıdır, dolayısıyla intihal suçlarından biridir. Bir başkasına ait bir fikrin ifade edilmesinde kendi cümlelerinizi kullansanız da kaynak belirtmeniz gerekmektedir.

İNTİHAL SUÇU, KARİYERİNİZDE ONARILMASI MÜMKÜN OLMAYAN SORUNLARA VE SONUÇLARA YOL AÇABİLİR.


​Etiketler: intihal ceza kanunu, intihal cezası 2016, intihal cezası alanlar, intihal suç mudur, intihal suçu, intihal sucu nedir, intihal suçu tck, intihal suçu zamanaşımı, yök intihal cezası, yök intihal zamanaşımı

En kolay intihal nasıl düzeltilir

  • İntihal düşürme nedir

  • En kolay intihal nasıl düzeltilir

  • İntihal düşürme yolları nelerdir

  • Anlamı değişmeden farkı kelimeler ile yazın

  • Tırnak içine alarak intihal düşürme

  • İntihale düşmemek

  • İntihal düşmüyor ne yapmalıyım

  • Ücretli intihal düşürme yapılır

Özellikle son yıllarda daha fazla dile getirilen ve merak edilen intihal düşürme nedir sorusunu hemen yanıtlayalım: intihal düşürme için en kolay yol, intihal raporu alındıktan sonra benzer olarak görülen bölümlerin temizlenmesidir. Bunun için de bu bölümlerin yeniden farklı ifadelerle aynı anlama gelecek şekilde yazılmasıdır. Her ne kadar hiç intihal yapmamak veya intihalden mümkün olduğunca kaçınmak gerekse ve mümkün olsa da, her tez aşamasında yüz yüze gelinen bu sorun intihal düşürme ile çözülebilmektedir.

İntihal düşürme nedir?

Bir akademik çalışmadan kopyalanıp yapıştırılan cümlelerin intihal raporunda doğrudan çıkacağı bilinmelidir. projelerde, tezlerde ya da bilimsel çalışmalarda benzerliğin en aza indirilmesi, intihal düşürme işlemi olarak isimlendirilmektedir.

En kolay intihal nasıl düzeltilir

İntihal raporunun yüksek çıkmaması için alıntı yapma en iyi şekilde öğrenilmelidir. Bir kaynaktan alıntı yapıldığında satır içinde veya dipnot olarak kaynağın belirtilmesi, bu kaynağın kaynakça bölümüne de eklenmesi gerekmektedir.

İntihal nasıl düşürülür, bu soru için en uygun cevap, benzerlik çıkan bölümlerin özetlenmesi ve yeniden yazılması olacaktır. Konu sabit kalacak şekilde bir özet hazırlanmalı ve farklı anlamlar içeren düşünce ve kalıplardan uzak durulmalıdır.

İntihal düşürme yolları nelerdir

İntihal düşürmede en yaygın yöntemlerden biri kelimelerin eş anlamlarının kullanımı yani paraphrase etme olarak ifade edilmektedir. Cümle yapıları da anlam aynı kalacak şekilde düzenlenebilir. En sık uygulanan yöntem paraphrase yöntemidir. Bunun için intihal çıkan bölümler raporda belirlenir, paragraf okunur ve okunan kısım farklı kelimelerle yeniden yazılır. Bu işlem çalışmanın tamamında uygulanır. Bu işlem için yeterli zaman yoksa ya da bu işlem yapılmasına rağmen oranda bir düşüş olmadıysa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bazı intihal yazılımlarında intihal raporu verirken çeşitli filtreler uygulayabilmektedir. Örneğin çalışmanın kaynakçası oran dışında tutulabilmekte ya da örneğin yedi kelimeden az benzerlikler devre dışı bırakılabilmektedir. Ancak bu gibi özel durumların üniversite kurallarına bağlı olduğu ve keyfi şekilde uygulanamayacağı bilinmelidir. Tez çalışmasına verilen emeğin boşa gitmemesi ve yüksek lisans-doktora aşamasının zarar görmemesi için bu aşamada hile yapmaktan ve kandırıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Tırnak içine alarak intihal düşürme

İntihal düşürmede bir başka yöntem ise alıntı yapılan kısmın çalışmada tırnak içine alınarak kullanılmasıdır. Bütün alıntılarda tırnak işareti konması intihal oranını düşürmeyeceği için alıntı oranının iyi şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Yeniden yazım esnasında temel fikirden ya da konudan uzaklaşmamaya dikkat edilmelidir. Aksi halde paragraflar arası kopukluklar meydana gelir ve savunmada jüri önünde zor durumda kalabilirsiniz.

İntihale düşmemek

Benzerlik oranının düşük çıkması için ne yapılmalıdır? Bu noktada alıntıların değiştirilerek aktarılması ve kelimelerin eş anlamlıları ile değiştirilmesi oldukça işe yarayacaktır. Birebir cümleler doğrudan intihal olarak görünecektir. Bu nedenle okunan kısmın özetlenmesi ve özgün ifadelerle yazılması gerekir.

İntihal düşmüyor ne yapmalıyım

Her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de intihal düşürme teknik bir süreçtir ve deneyim gerektirebilir. İlk kez intihal düşürme yapacak olan öğrenciler zorluklar yaşayabilir ya da bu işi kotaramayabilir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız bizimle hemen iletişime geçerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ücretli intihal düşürme yapılır

Bilimsel çalışmalarda, tez çalışmalarında intihal düşürmenin profesyonel olarak yapılması için belli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu aşamada intihal oranının tespit edildiği raporunuzu bize ileterek işe başlayabilirsiniz. Fiyat bu doğrultuda belirlenmektedir. Hocalarımızdan alınan en uygun fiyat teklifi size iletilir, anlaşma sağlanırsa istediğiniz süre içinde intihal düşürme işlemine başlanır. Maksimum birkaç gün içinde, acil durumlarda bir gün içinde intihal düşürme işleminizi yapıp, size yeni intihal raporu ile birlikte iletiyoruz.

İntihal düşürme için kaç sayfa yazılması gerektiğini hesaplamak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: intihal nasıl düzeltilir, intihal düşürme nasıl yapılır, ücretli intihal düşürme, intihal düşürme, intihal raporu, intihal raporu almak

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page