top of page
Ara

İntihal sorgulama

İntihal sorgulama işleminin akademik makalelerle sınırlı olmadığını belirtmek önemlidir. Ayrıca blog yazılarında ve diğer alanlarda da tüm yazılarda intihal sorgulama işlemleri bir gerekliliktir.

İntihalden şüphelendiğinizde yapılacak ilk şey, orijinal kaynağı kontrol etmektir. İnsanların içeriklerini çaldığı en yaygın yerler Wikipedia, YouTube ve bloglar gibi web siteleridir. Orijinal kaynak hakkında herhangi bir bilgi yoksa, intihal soruşturmanız için bir sonuca varmadan önce daha fazla araştırma yapmanız gerekecektir.

İntihal sorgulama yazılımı kullanmanın en önemli faydalarından biri, iki veya daha fazla belge arasındaki benzerlikleri tespit etmeye yardımcı olmasıdır. Bu yazılım, yazarlar, eğitimciler ve öğrenciler için intihalden kaçınmalarına yardımcı olduğu için harika bir araçtır.

İntihal sorgulama yazılımının en iyi yanı, sadece kelimeler değil, aynı zamanda cümleler, paragraflar ve hatta bütün belgeler olan metinler arasındaki herhangi bir benzerliği tespit etmesidir.

İntihal, başka birinin çalışmasını kopyalamak ve kendi eserinizmiş gibi vermektir. İntihal akademik çevrelerde ciddi bir suçtur.

İntihal soruşturması, bir yazarın intihal yapıp yapmadığının araştırılmasıdır. Metni diğer metinlerle benzerlikler açısından karşılaştırarak veya intihal tespit yazılımı kullanılarak yapılabilir.

En yaygın iki intihal türü, bir kişinin kendi çalışmasını yeniden kullandığında ortaya çıkan kendi kendine intihal ve bir kişinin başka bir kişinin çalışmasını kopyalayıp kendi eseriymiş gibi vermesiyle ortaya çıkan intihaldir.

İntihal, bir başkasından alınan fikirlerin veya kelimelerin orijinal yazara veya yaratıcıya itibar edilmeden kendisine aitmiş gibi sunulması anlamına gelen bir akademik sahtekârlık biçimidir.

İnternet, insanların intihal yapmasını kolaylaştırmıştır. Basit bir çevrimiçi arama motorunun kullanımıyla, yazmaya çalıştıkları şeyle yakın eşleşen bir makale bulabilir ve onu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

İntihal sorgulamaları da burada devreye girer. Şirketler, üniversiteler ve çalışanlarının veya öğrencilerinin başka birinin çalışmasını kopyalamadığından emin olmak isteyen diğer kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

İntihal soruşturması, orijinal yazara atıfta bulunulmayan veya başka bir kaynaktan kopyalandığına dair herhangi bir kanıt için bir makaleyi arayacaktır.

İntihal sorgulama, bir yazı parçasının başka bir kaynaktan kopyalanıp kopyalanmadığını belirlemenin bir yoludur.

Bu, metni diğer metinlerle karşılaştırarak veya metni yayınlanmış eserlerin veri tabanlarıyla karşılaştırarak yapılabilir.

İntihal sorgulama birçok öğrenci için çok zorlayıcı olabilir. İntihal edilen içeriğin ne olduğunu, kimin kopyaladığını ve sorunun nasıl çözüleceğini bulma süreci kolay değildir. Ne olduğunu bulmak çok zaman ve çaba gerektirebilir.

Yapay zeka araçları, internette farklı yerlerde kopyalanmış veya benzeri tüm içeriği hızlı bir şekilde bulabildikleri için intihal sorgulamalarına yardımcı olabilir. Bu şekilde, öğrenciler bunu kendileri aramak için saatler harcamak zorunda kalmayacaklar ve çalışmalarından nelerin değiştirilmesi veya çıkarılması gerektiğini tam olarak bilecekler.

intihal sorgulama yaptırmak istediğiniz metinlerinizi bize ileterek kısa süre içerisinde detaylı Turnitin raporunuzu alabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page