top of page
Ara

İntihal raporu ne demektir?

İntihal raporu, diğer kaynaklardan alıntı yapmadan içeriği kopyalamış olabileceğiniz tüm örnekleri listeleyen bir belgedir.

Piyasada bazı intihal programı araçları tarafından intihal raporları oluşturulabilmektedir. Ücretli ve ücretsiz hizmetler neticesinde intihal raporu almak mümkündür.

İntihal raporu, intihal uzmanlarından oluşan bir ekibin (insan veya makine) orijinal içeriği analiz ettiği ve söz konusu içerikle karşılaştırdığı bir süreçtir.

Bu sürecin amacı, orijinal metin ile yeni metin arasında herhangi bir benzerlik olup olmadığını bulmaktır.

Eğer benzerlikler varsa, bu kopyalama olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca, düşündüğünüzden daha yoğun şekilde bir benzeşme de ortaya çıkabilmektedir.

İntihal raporu, herhangi bir intihal içeriği içerip içermediğini görmek için bir metnin analizidir.

İntihal raporu, yazarların ve editörlerin, bir başkasının çalışmasını yanlışlıkla kopyalayıp kopyalamadıklarını veya atıf hakkını vermeden kullanıp kullanmadıklarını öğrenmelerine yardımcı olan bir araçtır. Birinin çalışmanızı kopyalayıp kopyalamadığını öğrenmek için de kullanılabilir, ancak başkalarının çalışmalarını yanlışlıkla kopyalamadığınızdan emin olmak için de kullanılması büyük bir önem taşımaktadır.

İntihal raporu, bir metindeki intihal edilen materyalin yüzdesini gösteren bir belgedir. Genellikle editörler, öğretmenler ve profesörler tarafından öğrencileri veya çalışanları tarafından sunulan çalışmalarda herhangi bir intihal olup olmadığını görmek için kullanılır.

Bu rapor, çevrimiçi bir intihal kontrol aracı veya çevrimdışı bir yazılım kullanılarak oluşturulabilir. Bu amaçla en sık kullanılan yazılımlar Copyscape, Plagiarisma, Grammarly ve en önemlisi TURNITIN'dir.

Bir intihal raporu manuel olarak da oluşturulabilir, ancak bu işlem bir araç kullanmaktan daha fazla zaman alır. Ek olarak güvenilirlik ve geçerlilik düzeyi de düşük olmaktadır.

İntihal raporu, metnin diğer kaynaklara benzeyen bölümlerini tanımlayan bir rapordur. Rapor, bir intihal tespit yazılımı veya bir kişi tarafından oluşturulabilir.

Yazılım, orijinal metindeki tümceleri arayacak ve daha sonra, genellikle Google Kitaplar ve İnternet Arşivi gibi veritabanlarında depolanan diğer metinlerde bu aynı sözcük öbeklerini arayacaktır.

İntihal raporu, diğer metinlerle benzerlikleri kontrol etmek için bir metnin otomatik analizidir. Herhangi bir benzerlik varsa, intihal raporu sizi uyaracak ve metinde nerede intihal verdiğini size söyleyecektir.

İntihal raporu, belirli bir metnin intihal olup olmadığını tespit eden bir araçtır. Bu tür yazılımlar, diğer kaynaklardaki benzer cümleleri arar ve benzerlik yüzdesini hesaplar. En bilindik intihal raporu oluşturma programı, Turnitindir.

Akademik çalışmalarınız için Turnitin raporu alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page