top of page
Ara

İntihal Raporu Nasıl Alınır

İntihal raporu almak için Turnitin web sitesine gitmeli ve belgenizi yüklemelisiniz. Ayrıca çevrimiçi belgeye bir bağlantı sağlayabilir ve bu şekilde de intihal raporu alabilirsiniz.

İntihal raporu, orijinal olmayan içerik için belgeleri analiz eden bir yazılım türüdür. Genellikle cümlelerin ve ifadelerin bir analizini ve ayrıca tespit edilen yinelenen içerik örneklerine genel bir bakış içerir.

-

İntihal raporu, yazılı içerikte intihalin belirlenmesine ve önlenmesine yardımcı olan bir rapordur. Genellikle metnin bir kaynaktan kopyalanıp başka bir kaynaktan kaynak gösterilmeden yapıştırılmasının sonucudur. Bu, istemeden veya kasıtlı olarak gerçekleşebilir. Ayrıca, özellikle insanların başka birinin fikirlerini kullandıklarının farkında olmadığı durumlarda, intihalin ne olduğu konusunda bir anlayış eksikliği olduğunda da olabilir.

İntihal raporu almanın çeşitli yolları vardır:

-Google Dokümanlar kullanıyorsanız, metninizin nereden geldiğini görmek için "orijinali göster" düğmesini kullanabilirsiniz.

-Microsoft Word kullanıyorsanız, "değişiklikleri izle" düğmesini bulabilir ve orijinal belgeyi sizinkiyle karşılaştırabilirsiniz.

-Ayrıca, benzeri araçlarla yinelenen içeriği kontrol edebilirsiniz.

- Ancak bunlar net bir sonuç vermezler. Bu yüzden Turnitin gibi güvenilir bir programdan intihal raporu almak en iyi yoldur.

-

Bir intihal raporu, bir belgede kopyalanan metnin yüzdesini size gösterecektir. Ayrıca intihalin tespit edildiği yer, tarih ve saati de gösterir.

Bir intihal raporunun yalnızca metnin başka bir kaynaktan kopyalanıp kopyalanmadığını ve yeniden yazılıp yazılmadığını tespit edebileceğini unutmamak önemlidir.

-

İntihal raporu almak için, söz konusu metni veya bulunabileceği URL'yi sağlamanız gerekir. Ayrıca intihal yapıldığını düşündüğünüz kelimelerin bir listesini ve orijinal metinle benzerlik yüzdesini de ekleyebilirsiniz.

İçeriğinizin intihal olmadığından emin olmak için, onu yükleyin ve orijinalliği hakkında bir rapor alın.

-

İntihal raporu, metin ile başka bir belge arasındaki benzerlikleri gösteren bir belgedir. İki belge arasındaki benzerlik yüzdesini göstermek için kullanılır.

Rapor, turnitin.com'daki "rapor" düğmesine tıklanarak oluşturulabilir, bu sizi metninizi yükleyebileceğiniz bir sayfaya götürecek ve ardından "intihal raporu al"a tıklayacaktır.

Ayrıca metninizi bu sayfanın üst kısmındaki kutuya kopyalayıp yapıştırabilir, “intihal raporu al” seçeneğine tıklayabilirsiniz, bu sizin için bir rapor oluşturacaktır.

Son olarak, turnitin kullanmıyorsanız, ancak başka bir intihal tespit yazılımı kullanıyorsanız, o yazılım için nasıl intihal raporu alacağınızı da öğrenebilmelisiniz.

-

Yapmanız gereken ilk şey belgenizi yüklemek. Sonraki adım, istediğiniz intihal raporunun türünü seçmektir. İki tür rapor vardır:

- Biri, içeriğiniz ve diğer yazarlar arasındaki benzerlik yüzdesini içeren tam bir rapordur.

- Diğeri, diğer kaynaklardan kopyalanan kelime ve cümlelerin sayısını içeren bir özet rapordur.

Son adım, raporu indirmek ve herhangi bir intihal içerip içermediğini belirlemektir.


Detaylı Turnitin raporu size metninizde nerelerde intihal olduğunu da gösterdiği için çok daha faydalıdır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page