Ara

İntihal Programları Neler?

İntihal programı, intihal tespit etmek için tasarlanmış bir yazılımdır. Metni diğer metinlerle benzerlikler açısından tarayacak ve orijinal metne kadar izlenebilecek kaynakların bir listesini sağlayacaktır.

En iyi intihal programları genellikle pahalıdır ve herkes tarafından erişilebilir değildir.

Bu programlar metindeki intihalleri tespit etmek için kullanılır. Program ne kadar profesyonelse, o kadar çok detayı algılayabilmektedir.

İntihal programları, yazılı metinlerde intihal taraması yapabilen yazılımlardır. Bu programlar metinler arasındaki benzerlikleri bulur ve bunları karşılaştırarak kopyalanan metinde intihal olup olmadığını anlar.

Bunun en iyi örneklerinden biri, indirilebilen veya yüklenebilen farklı türdeki belgelerde, denemelerde, makalelerde, raporlarda ve araştırma makalelerinde intihal taraması yapan çevrimiçi bir uygulama olan Turnitin'dir.

İntihal programları, metindeki intihalleri tespit etmeye yardımcı olan yazılımlardır.

İntihal programlarının editörlerin yerini alabileceği yaygın bir yanılgıdır, ancak bunu yapamazlar. Ayrıca yazı hakkında geri bildirimde bulunamazlar.

Bir intihal programı, yalnızca metnin başka bir kaynaktan kopyalandığını belirleyebilir.

İntihal programları, metinlerdeki intihalleri tespit etmek için kullanılan yazılımlardır. Bu programlar genellikle akademisyenler tarafından öğrencilerinin çalışmalarını kontrol etmek için kullanılır.

İki tür intihal programı vardır: çevrimiçi ve çevrimdışı. Çevrim içi intihal programları internet üzerinden metin benzerliklerini tespit ederken, çevrim dışı intihal programları bir bilgisayarın sabit diskinde metin benzerliklerini aramaktadır.

İntihal, bir başkasının eserini kopyalamak veya çalmak ve kendi eseriymiş gibi aktarmak anlamına gelen özgünlük suçudur. Dolayısıyla intihal programları, metin biçimindeki intihalleri tespit etmek için tasarlanmış araçlardır. Öğrencilerin intihalin ne olduğunu ve bu programların bu suçtan kaçınmalarına nasıl yardımcı olabileceğini anlamaları önemlidir.

Bu programların çok popüler bir kullanım örneği, öğretmenlerin öğrencilerine bir konu hakkında yazmaları için verdikleri ödev ve projelerde ortaya çıkmaktadır. Öğretmenler verdikleri ödevler sonrası, öğrencilerin çevrimiçi makaleler veya kitaplar gibi başka kaynaklardan bu kaynaklara atıfta bulunmadan kopyalayıp kopyalamadıklarını görmek için bu programları kullanmaktadır. Bu şekilde öğrenci, aslında yazmadığı halde her şeyi kendisinin yazdığını iddia edememektedir. Bu durum teslim edilen ödev ya da projenin geçersiz olmasına ve buna ek olarak öğrenciye bazı cezai yaptırımlara sebep olabilecektir.

Bu programlar yazılı çalışmadaki intihalleri tespit etmek için tasarlanmıştır.

İntihal tespit programı, herhangi bir benzerlik olup olmadığını belirlemek için bir belgenin içeriğini diğer belgelerin bir veritabanıyla karşılaştıran bilgisayar tabanlı bir araçtır.

Üniversitelerde resmi ve geçerli olan en önemli intihal programı Turnitindir. Turnitinden başka ithenticate, grammarly, copyscape gibi intihal programları da bulunmaktadır. Ancak günümüzde üniversiteler nezdinde geçerli ve güvenilir bir programdan intihal raporu alabilmek için Turnitin intihal programı kullanılmalıdır.

İntihal raporu, Turnitin raporu ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Plagscan, herhangi bir metin türündeki intihal tespit etmek için kullanılabilen çevrimiçi bir intihal denetleyicisidir. Plagscan intihal, 8 milyonun üzerinde taranmış ve kontrol edilmiş metinden oluşa

Bu programın temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bu program ücretsizdir. Çok fazla alıştırması var (okuma, yazma, dinleme).

İntihal, eğitimciler ve öğrenciler için ciddi bir endişe kaynağıdır. İntihal tespit edebildiğini iddia eden birçok program var, ancak bunlar genellikle ücretsiz değil. — İntihal programı, yazılı olar