top of page
Ara

İntihal programı nedir?

İntihal, bir başkasının kelimelerinin veya fikirlerinin onaylanmadan, atıf vermeden kullanılmasını veya taklit edilmesini içeren bir akademik sahtekârlık biçimidir. Ciddi bir akademik suç olarak kabul edilir.

İntihal programı nedir sorusunun en öz şekilde cevabı; materyalin başka kaynaklardan kopyalanıp kopyalanmadığını tespit eden dijital içerik olarak ifade edebiliriz. Cümle biçimleri ne olursa olsun, kelimeler ve deyimler arasındaki ince benzerlikleri bile bulma yeteneğine sahip programlardır.

İntihal programı, yazılı materyalde intihal olup olmadığını kontrol eden çevrimiçi bir hizmettir. Diğer web sitelerinde, kitaplarda, dergilerde ve diğer kaynaklarda bulunanlara benzer ifadeler ve cümleler için metni tarar.

İntihal, başka birinin sözlerini veya fikirlerini kullanma ve bunları kendinize aitmiş gibi aktarma eylemidir. Bu bir tür entelektüel hırsızlıktır.

İntihal programı, metin belgelerindeki intihalleri tespit etmeye yardımcı olan bir yazılımdır. Diğer insanların çalışmalarını intihal etmekten kaçınmak için öğretmenler, öğrenciler, yazarlar ve blog yazarları tarafından kullanılabilmektedir.

İntihal programlarına bazı örnekler: Turnitin, Plagiarisma, Grammarly ve Copyscape.,

İntihal programı, intihal olup olmadığını kontrol eden bir bilgisayar programıdır. Program bilgisayarınıza indirilebilir veya internet üzerinden erişilebilir. Çalışmanızı tarayacak ve aralarında herhangi bir benzerlik olup olmadığını görmek için diğer yazılarla karşılaştıracaktır.

İntihal programları, çalışmalarını intihal yaptığı için başının belaya girmesinden endişelenen öğrenciler için harika bir araçtır. Görevlerini teslim etmeden önce herhangi bir intihal vakasını yakalayarak herhangi bir cezadan kaçınmalarına yardımcı olacaktır.

İntihal, bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp kendine aitmiş gibi aktarma eylemidir. Ayrıca "metin hırsızlığı" olarak da adlandırılır.

İntihal programı, bir belgedeki tüm metni tarayarak intihal edilmiş içeriği tespit eder. Başka bir belgeyle aynı olan herhangi bir metin bulursa, kopyalanan metni renkli olarak vurgulayacak ve bir uyarı mesajı görüntüleyecektir.

"İntihal" kelimesi, kaçıran veya korsan anlamına gelen Latince "plagiarius" kelimesinden türetilmiştir. Terim 18. yüzyıldan beri kullanılmaktadır ve orijinal yazara itibar etmeden başka birinin düşüncelerini veya sözlerini kullanan birini ifade etmek için kullanılır.

İntihal kasıtlı veya kasıtsız olabilmektedir. İntihal, intihal yapan kişi için üzücü sonuçlara yol açabilecek ciddi bir suçtur.

İntihal programı, belgeler arasındaki benzerlikleri arar, aynı veya çok benzer ifadeler ve cümleler arar. Tespit ettiklerini de renkli şekilde belirtir.

İntihalle mücadele etmek için birçok üniversite ve kolej, bir makaleyi tarayan ve onu veritabanlarında depolanan milyonlarca başka makaleyle karşılaştıran intihal tespit programı kullanmaktadır.

Tükiye ve Dünyada en yaygın şekilde kullanılan intihal programı Turnitin programıdır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page