top of page
Ara

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

İntihal Raporu ne demek

İntihal kelime anlamı itibarıyla “aşırma, bilgi çalma” anlamlarına gelmektedir. İntihal raporları ise herhangi bir metindeki orijinal olmayan yani başka metinlerden doğrudan kopyalanıp kullanılmış tüm kelimeleri, cümleleri tespit eden programdır. Bu durum etik olmayan bir husus olduğu için başta akademik metinler olmak üzere aslında tüm içeriklerde aranan bir özellik haline gelmiştir.

Akademik camiada bunun kontrolü Turnitin vb. intihal tespit eden programlarla yapılmaktadır. Üniversiteye herhangi bir çalışma teslim edildiğinde bunun kabul görmesi için ilk şart intihal düzeyinin uygun olması gelmektedir. Lisans ödevleri ya da yüksek lisans tezleri hiç fark etmeden günümüzde intihal kontrolüne tabi tutularak kabul edilmektedir. Belirli oranların üzerindeki çalışmalar doğrudan değerlendirme dışı bırakılmaktadır.


​İntihalin olduğu tek alan akademik camia değildir. Aslında başta Google olmak üzere arama motorlarının web sitelerinde aradığı ilk şartta özgün içeriklere sahip olmalarıdır. Özgün içerikli siteler Google tarafından ödüllendirilirken yani zamanla daha üst sırlara çıkarılırken kopya siteler aşağı sıralara itilmektedir. Dolayısıyla günümüzde her alandaki içerik üreticilerinin özgün içerikler üretmeleri oldukça önemli bir husustur. Biz de

İntihal Tespit Merkezi olarak ister web sitesi içerikleriniz olsun isterse akademik bir metin olsun bunların intihal oranlarını şu an piyasada en fazla itibar gören intihal tespit programları ile tarayıp sonucu size raporla teslim ediyoruz. Dilerseniz intihal oranı düşürme hizmetimizle, istediğiniz metnin intihal oranını kısa süre içerisinde düşürüp siz intihal raporuyla garantili olarak orijinal içerik teslim ediyoruz.

İntihal raporu nedir ve nasıl intihal raporu alırım?

intihal raporu ne demektir, intihal raporu nasıl alınır, benzerlik raporu nasıl alınır, intihal raporu veren yerler, intihal raporu veren firmalar, intihal oranı nasıl düşürülür , tez yazım aşaması sonrası intihal oranı yüzde kaç olmalıdır? gibi pek çok soru özellikle yüksek lisans öğrencilerinin aklını kurcalamaktadır. Bu yazımızı bu sorulara cevap olarak hazırladık.

Pek çok lisans ve yüksek lisans öğrencisi ödev, tez ya da projelerinin teslimi sırasında bir sürprizle karşılaşmaktadır. O da intihal oranlarının sınırın üzerinde olmasıdır. Bu sorunu çözebilmek için İntihal Tespit Merkezi'nden destek alabilirsiniz. Gerek intihal raporunuzu hemen alabilmek gerekse ihtiyaç halinde yüksek intihalli çalışmanızın intihalini istenilen seviyeye düşürebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İntihal nedir?

Bir diğer adı aşırma olan ya da ingilizce olarak plagiarism adı verilen bu kavram bir bilimsel suçtur. Çünkü bir emek vermeden başka birinin çalışmasından bir bölümün usulüne uygun kaynak/referans gösterimi yapmadan alıp kullanılmasıdır. Başka bir ifadeyle kopyala yapıştır yapılarak kolaycılığa kaçılmış ancak bir anlam ifade etmeyen çalışmaların düştüğü durumdur.

intihal raporu nedir?

Akademik olsun ya da olmasın her türden metnin diğer metinlerle kıyaslamasını yaparak benzerlik oranını belirleyen Turnitin vb. intihal programlarından alınabilen rapordur.

intihal nasıl olmaktadır?

intihal esasen 2 şekilde olabilmektedir. Birinci kopyala yapıştır yapılması sebebiyle olmaktadır. İkincisi ise alıntı yapılan ve yararlanılan kaynakların usulüne uygun olarak referans gösterilmemesi sebebiyle olmaktadır. Ancak bunun çok daha fazla detayı bulunmaktadır. Diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

intihal tespit için hangi programlar kullanılmaktadır?

İntihal tespit programlarının bazı çeşitleri bulunmaktadır. Ancak en fazla kullanılan uluslararası geçerliliği ve güvenilirliği olan intihal programları Turnitin ve Ithenticate'dir. Türkiye'deki pek çok üniversitede de bu öncü programlar kullanılmaktadır. Buna ek olarak Urkund da bir intihal tespit programıdır.

İntihal raporunun ne zaman alınması gerekmektedir

İntihal raporu aslında tez yazım süreci devam ederken kontrol amaçlı alınmasından yarar vardır. Ancak zorunlu olarak tezinizin teslim aşamasında alınıp enstitüye o şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Yani en az bir kez intihal raporu alınması gerekmektedir. Günümüzde sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez ve proje çalışmalarında değil lisans ve ön lisans öğrencilerinin ödevlerinde dahi intihal kontrolü bir gereklilik ve zorunluluk haline gelmiştir.

intihal raporu zorunlu mudur?

İntihal raporu alınması sadece yüksek lisans ve doktora tezleri için değil bugün pek çok ödev ve proje çalışmalar için dahi hocalar tarafından zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca tez düzeyinde YÖK tarafından belirlenmiş bir zorunluluk da bulunmaktadır. Teslim edilmeden önce mutlaka kontrolü yapılmaktadır.

intihal raporu nasıl alınır?

intihal raporu ya da daha doğru ifadesiyle benzerlik oranını iki şekilde alabilirsiniz. Birinci yöntem üniversitenizden enstitünüzden ikincisi ise bizim gibi destek veren firmalardan.

intihal raporu almak için akademisyenlerin öğretmen hesabı bulunmaktadır. Bu hesaptan sınıflar açarak öğrencilere de bu rapordan kullandırabilmektedir. Ancak bunun her istediğinizde mümkün olması söz konusu olmadığı için dışardan destek firmalardan intihal raporu alınması da yararlı bir seçenektir. Ancak bu durumda da güvenilir bir yer seçmeye, adresi olan kurumsal bir yerden destek almaya özen göstermenizi öneriyoruz.

***İntihal raporu alınırken mutlaka depo (veri tabanına kayıt) özelliğinin kapalı olması gerekmektedir.

Ücretsiz intihal tespit programları ne kadar güvenilir?

İnternet üzerinden online olarak ücretsiz intihal kontrolü yapan bazı siteler vardır. Ancak bu sitelerin yaptığı intihal kontrolü çok çok yetersiz olduğu için kullanılmasının pek bir anlamı olmadığı gibi zaten hiç bir üniversite de bunları kabul etmemektedir. Bunun yerine güvenilir ve uluslararası geçerliliği olan Turnitin intihal programının kullanımını önermekteyiz. Ayrıca bu siteler eğer tezinizi veri tabanına kaydederse onca emeğiniz de boşa gitmiş olacak ve bir muhatap da bulamayacaksınız.

Benzerlik oranım çok yüksek çıktı ne yapabilirim?

Tezinizin ya da başka bir akademik çalışmanızın intihal oranı (benzerlik oranı) çok yüksek çıkarsa intihal düşürme yapılması gerekmektedir. İntihal düşürmeyi nasıl yapabileceğiniz konusundaki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ya da bizden destek alarak da intihal oranınızı kısa süre içerisinde düşürebilirsiniz.

intihal düşürme nasıl olur?

çok kısaca değinmek gerekirse intihal düşürmek için, elinizdeki güncel intihal raporuna bakıp orada renkli olarak gösterilen yerleri silip kendi cümlelerinizi yazmanız gerekmektedir.

Kabul edilen intihal oranı yüzde kaçtır?

intihal oranı için belirli bir sabit sınır yoktur. Ancak genel olarak %20 sınırı belirlenmiştir. Bazı üniversitelerde bu oranların daha yüksek olduğu da görülmektedir. Kabul edilen intihal oranı üzerinde kaynakçanın dahil edilip edilmemesi de önemli bir unsurdur. Bazı üniversitelerde doktora tezleri için daha düşük oranlar istenmektedir.

İntihal raporu alırken hile yapmak mümkün müdür?

Böyle bir yola kesinlikle girmemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bunlar anlaşılabilen şeyler olup tez danışmanınız tarafından tespit edildiğinde tezinizin kabul almasının ne kadar zora girebileceğini düşünmenizi tavsiye ederiz.

***Tez intihal oranınızı danışman hocanızın yanına gitmeden önce kontrol etmenizi ve özellikle de savunmaya girmeden önce mutlaka kendiniz görmenizi tavsiye ederiz.

ÜCRETSİZ TURNİTİN RAPORUNU BİZDEN ALABİLİRSİNİZ;

Instagram hesabımızı takip edip, aldığınız hizmetten memnun olduğunuzu belirten bir yorum yapmanızı rica ediyoruz.

instagram hesabımız için tıklayınız

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page