top of page
Ara

İntihal Oranı Hesaplama

İntihal oranı hesaplama, belirli bir belgedeki intihal yüzdesinin, intihal tespit eden yazılımlarla belirlenmesi işlemidir. Belgenin başka bir kaynaktan kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmek için kullanılmaktadır.

İntihal oranı hesaplayıcısının kullanımı çok kolaydır ve herhangi bir özel beceri gerektirmez. Kullanıcının ilgili içerik dosyasını sisteme yüklemesi yeterlidir.

İntihal, başka birinin çalışmasını kopyalamak ve kendi eseriniz olduğunu iddia etmek eylemidir. Öğrencilerin intihal oranını hesaplayabilmeleri bundan kaçınmak için önemlidir.

İntihal hesaplayıcı, çalışmalarının ne kadarının kendilerine, ne kadarının başkalarına ait olduğunu bilmesi gereken öğrenciler tarafından kullanılabilir. Bu şekilde, başka birinin çalışmasını intihal etmekten kaçınabilmek mümkün hale gelmektedir.

İntihal oranı hesaplama araçları, makalenizin intihal oranını hesaplamanıza da yardımcı olan bir araçtır.

İntihal oranı hesaplayıcı, ödevlerini teslim etmesi gereken ve herhangi bir kuralı ihlal etmediklerinden emin olmak isteyen öğrenciler için yararlı bir araçtır. Öğrencilerin ödevlerinin, projelerinin ve tezlerinin özgünlük düzeyini kontrol etmek isterlerse akademisyenler tarafından da kullanılabilir.

İntihal akademide bir suçtur. Bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp kendine aitmiş gibi aktarma eylemi olarak tanımlanabilir.

İntihal oranı hesaplayıcı, eğitimcilerin öğrencilerinin çalışmalarında intihal durumlarını belirlemelerine yardımcı olan oldukça önemli bir araçtır. Bu araçlar arasında en önemlisi ve geçerlisi turnitindir.

intihal yüzdesi, yazılım tarafından başka bir kaynaktan kopyalanmış olarak bulunan kelime sayısına göre hesaplanmaktadır. Ancak Turnitinin bu işlemi hangi yüzdelere göre yaptığına dair algoritmasına ilişkin net bir bilgi yoktur.

Bu araç, intihal vakalarını ciddi bir sorun haline gelmeden önce belirlemek ve ele almak için öğrenciler kadar akademisyenler tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page