top of page
Ara

İntihal Oranı Çok Yüksek

İntihal oranı çok yüksek çıktı ne yapmalıyım

İntihal oranım çok yüksek

İntihal oranının yüksek çıkmasının nedenleri

Benzerlik oranının yüksek çıkması halinde yapılacaklar

Turnitin raporunun veritabanına kaydedilmesi durumu

Turnitin raporu alma yardım

İntihal oranı yüksek çıktı diyorsanız bu sorunu çözebilmek için en iyi adreslerinden başında İntihal Tespit Merkezi (www.intihaltespit.com) gelmektedir. Pek çok öğrencimiz ve akademik personel bu konuda sektörde en güvenilir adres olan bizimle çalışarak yayınlarının ve tüm akademik çalışmalarının intihal sorunlarını kolay bir şekilde giderebilmektedir.

Bir makalede, lisans proje ve ödevinde, yüksek lisans tezinde veya doktora tezinde intihal oranı istenilen seviyenin üzerinde çıktıysa yapılması gerekenler aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır:

1. Öncelikle çalışmanızın intihal oranının güncel ve güvenilir olup olmadığı oldukça önemlidir. İntihal oranı sıradan online intihal programlarında değil, özellikle Turnitin, Ithenticate vb. programlar başta olmak üzere Okulunuzun kabul ettiği programlarda taranmış olması gerekmektedir.

Ayrıca bu intihal taraması yapıldıktan sonra çalışmaya bir ekleme çıkarma yani bir müdahale edilmemiş olması da önemlidir. Çünkü bu tür müdahaleler çalışmanızın intihal oranını değiştirecektir. Bu sebeple çalışmanızın güncel intihal oranını bilmek oldukça önemlidir. Eğer elinizde güncel olduğundan emin olduğunuz bir Turnitin intihal raporunuz varsa sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yoksa İntihal Tespit Merkezi olarak kısa bir süre içerisinde güncel ve güvenilir şekilde Turnitin intihal raporunu alıp size teslim edebiliyoruz.

2. Eğer intihal raporunuzda çalışmanızın intihal oranı, üniversitenizin kabul edeceği seviyenin üzerinde ise yapılması gereken şey, intihal düşürme işlemidir. İntihal düşürme işlemi bir nevi, çalışmanızdaki intihalli yerlerin yeniden ve özgün cümlelerle yazılması işlemidir. Bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi bizden profesyonel destek alarak kısa süre içerisinde intihal oranınızı istenilen seviyeye düşmüş olarak da teslim alabilirsiniz.

İntihal oranım yüksek

İntihal oranının çok yüksek çıkmasının başlıca nedenleri

Lisans proje ve ödevlerinden itibaren daha üst seviyedeki akademik çalışmalar da dahil olacak şekilde artık intihal kontrolü yapılmaktadır. Bu durum pek çok öğrenci için sıkıntılı bir durum oluştursa da akademik çalışma kalitesi, özgünlüğü ve çalışmaların emek verilerek yapılabilmesinin kontrolü açısından bu durum oldukça önemli ve değerlidir.

YÖK tarafından intihal kontrolü bir zorunluluk haline getirildikten itibaren tüm öğrenci ve akademisyenler çalışmalarının intihal olarak üniversitenin istediği ölçüye uygunluğuna dikkat etmek zorunda kalmışlardır. Bu durum, enstitülerde ve fakültelerde de ödev, proje ve tezlerin teslimlerinde de intihal kontrolü yapılarak teslim alınma sürecini beraberinde getirmiştir. Bu sebeple bir akademik çalışmanın sadece tamamlanması yeterli olmayıp bunun, üniversite tarafından istenilen intihal oranı sınırının altında olması da bir zorunluluktur.

Bu çalışmalardaki intihal oranları ise Turnitin ve İthenticate gibi yazılımlar aracılığıyla belirlenebilmektedir. Bir çalışmanın intihal oranı bu programlar kullanılarak çok kısa süre içerisinde belirlenebilmektedir.

Bir akademik çalışmada benzerlik oranının yüksek çıkmasının temel nedenleri;

  • Metnin kopyala yapıştır yapılarak yazılması,

  • Yüksek oranda başka çalışmalardan alıntı yapılmış olmasıdır.

  • Başka birisine ait bir çalışmanın doğrudan alıp verilmesi

Yukarıda sayılan durumlardaki çalışmalar geçerli değildir. Çünkü bu tür çalışmaların intihal oranlarının üniversiteler tarafından belirlenen sınırlar içerisinde olması mümkün değildir.

Benzerlik oranı yüksek çıktıysa

Turnitin ya da başka bir güvenilir intihal programıyla çalışmanızın intihal raporunu aldınız ve diyelim ki yüksek çıktı. Bu durumda direkt raporun sonunda yer alan tabloyu incelemenizi öneriyoruz. Burada yaptığınız intihalin detayları yer almaktadır. Hangi cümlenizin nereden hangi çalışmadan hangi kaynaktan alındığı burada detaylı şekilde gösterilmektedir. Hatta yüzde kaç oranındaki intihalin bu kaynaktan yapıldığı dahi görülebilmektedir.

Bu durumda yapmanız gereken şey, intihal raporunda renkli olarak gösterilen bu yerleri kendi cümlelerinizle en baştan özgün olarak yazmanızdır. Böylece bir sonraki intihal raporu alımınızda intihal oranınızın düştüğünü ve bu renkli kısımların artık renkli olarak gösterilmediğini göreceksiniz.

Buna rağmen intihal oranınız %100 olarak çıktıysa, buradaki sorun şudur:

İntihal raporu aldığınız yer çalışmanızı Turnitin ya da hangi programda intihal aldıysa o programın veri tabanına kaydetmiştir. Bu da çalışmanızın Turnitin tarafından artık bilinen çalışmalar arasında yer alması anlamına gelmektedir. Doğal olarak ikinci kez çalışmanızın intihal oranını öğrenmek için sisteme soktuğunuzda %100 intihalle karşılaşıyorsunuz. Bu durumu aşabilmek için yapılması gereken şey, çalışmanızı Turnitin ya da diğer programların veri tabanına kaydetmeden intihal oranını kontrol ettirmektir. İntihal Tespit Merkezi olarak bizim kullandığımız Turnitin programı kontrol amaçlı olduğu için çalışmalarınızı veri tabanına kaydetmez. Sadece sizin bilmeniz ve kontrol amacıyla kullanılır. Böylece üniversitede hocanız kontrol için sisteme sokunca gerçek intihal değeri neyse o çıkar. %100 intihal gibi bir şokla karşılaşmazsınız.

Eğer bir şekilde çalışmanız Turnitin vb. intihal programının veri tabanına kaydedilerek işlem yapıldıysa yapmanız gerekenleri aşağıda sıralıyoruz.

1. İntihal raporu danışman hocanız tarafından alındı ise sorun yok zaten kendisi bu durumu bildiği için tespit etmesi durumu düzeltmesi kolay olacaktır.

2. Ancak siz başka bir üniversiteden birisi ya da bir arkadaşanız vasıtasıyla intihal raporu aldıysanız ve o kişi de bunu yanlışlıkla programın veri tabanına kaydererek yaptıysa yapmanız gereken şey; raporunuzundaki ID numarasını kullanarak ilgili üniversiteden bilgi işlem bölümünden çalışmanızın veri tabanından silinmesi işlemini yaptırmayı talep etmeniz gerekmektedir. Bu işlem maalesef biraz vaktinizi alabilecektir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olup böyle bir hataya mahal vermemenizi tavsiye ederiz.

3. Böyle bir durum yoksa yani çalışmanız kimse tarafından yanlışlıkla veri tabanına kaydedilmemişse çalışmanızın intihal oranı doğrudur ve düzeltme işlemine bir an önce geçmeniz gerekmektedir.

Böyle bir durumda da özellikle kısa bir süreniz varsa ya da profesyonel bir destek almak istediğinizde bizimle iletişime geçerek kısa sürede çalışmanızın intihal oranını istediğiniz seviyeye getirilmiş ve güncel Turnitin raporuyla teslim alabilirsiniz. Bu konuda alabileceğiniz en iyi destek İntihal Tespit Merkezi tarafından verilmektedir.

Etiketler: intihal çeşitleri , intihal nasıl düzeltilir, intihal oranım yüksek, intihal düşürme, intihal oranı hesaplama, intihal nasıl düşürülür, intihal oranı nasıl hesaplanır, tez intihal oranı, yök intihal oranı, yök intihal oranı sınır,

Turnitin Kullanımında Hile var mı dır?

Turnitin kullanımı konusunda hile yapılabilir mi yani bir şekilde Turnitin'in aldatılması ya da çalışmamıızn olduğundan daha düşük intihal çıkmasının sağlanması söz konusu olabilir mi gibi sorular aklınıza gelebilecektir. Biz de bu sebeple en iyi intihal tarama ve intihal tespit programlarının başında gelen Turnitin'de hile ya da bir kısa yol olup olmadığını açıklamak istedik.

Turnitin Hileleri konusunda internette araştırma yaptığınızda bazı bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bunlara göre bazı şekillerde tezinizi ya da başka bir akademik çalışmanızı Turnitin'e yüklerseniz çalışmanızın intihalinin olduğundan daha az tespit edilmesi ya da Turnitin tarafından tespit edilmemesi gibi durumların olduğundan söz edilmektedir. Örneğin, cümelelerin alıntı yani tırnak işareti içinde gösterilmesi, nokta konulması yoluyla programın aldatılarak intihalin düşük çıkmasının sağlanması gibi öneriler veren siteler bulunmaktadır. Biz bunları sonradan sizi sıkıntıya sokabilecek uygulamalar olduğu için kesinlikle önermiyoruz. Bunun yerine çalışmanızın intihalinin düzgün bir şekilde düşürülmesi sizin için çok daha güvenilir ve içinizin rahat edeceği bir yöntemdir. Amacınız intihal yapmadan kaliteli akademik çalışmalar üretmek olmalıdır. Kaldı ki Turnitin programı da sürekli geliştirilmekte ve bu tür açıklar söz konusu olsa da hemen giderilerek önlemler alınıp daha iyi hale getirilmektedir. Bu sebeple sizin çalışmanızın intihalinin ne olduğu bugün gözden kaçsa bile sonradan mutlaka ortaya çıkacaktır. Bu kadar önemli bir akademik çalışma olan tez, makale vb. akademik çalışmalarınızın güvenliğini bu şekilde hileli uygulamalarla tehlikeye atmamanızı öneriyoruz. Bu konuda illegal yöntemlere başvurmak yerine güzel bir şekilde doğru intihal oranınızı öğrenip, eğer belirlenen intihal sınırında yüksekse çalışmanızın intihal düşürme işlemini yapmanızı ya da bizden profesyonel destek almanızı öneririz.

Turnitin çeviriyi anlar mı, Turnitin çeviri hilesi

Yukarıda açıkladığımıza benzer bir durum da Turnitin'i çeviri yaparak kandırmaya çalışmaktır. Translate aracılığıyla yapılan çevirilerin çok saçma olması sebebiyle hem akademik bir dil ve mantıklı cümleler olmayacaktır. Hem de bu şekilde bir hile yapmaya çalıştığınızın anlaşılması size ve akademik çalışmalarınıza çok daha fazla zarar verecektir. Bu sebeplerle çeviri yaparak Turnitin'i kandırmafikri aklınızadan geçiyorsa bizce bu tehlikeli yoldan da vazgeçin deriz. Çünkü bu tür şeylerr danışman hocalarınız tarafından da bilindiği için bu yönde kontroller yapılması mümkündür.

Turnitin resim olarak kaydedince okuyabiliyor mu?

Tablo vb. şekilleri resim olarak jpeg formatında kaydederek Turnitin tarafından algılanmasının önüne geçemeye çalışılması da başka bir usulsüz yöntemdir. Daha önce ifade ettiğimiz gibi bu tür yöntemler legal olmayıp sonradan bile olsa tespiti halinde sizi zor durumda bırakabilecektir. Ayrıca danışman hocanız da bunları kontrol edeceği için tespit etmesi halinde hiç de istemeyeceğiniz bir duruma düşebilir ve tez onayınızı zora sokabilirsiniz.

Beyaz nokta koymak Turnitin hilesi

Bu da bir dönem kullanılan bir yöntemdi ancak bunlar Turnitin tarafından kolayca tespit edilebilmektedir.

Tırnak içine alarak Turnitin programına sokmak

Bu yöntem de Turnitin'in kandırılması konusunda kullanılsa da işe yaramamaktadır. Çünkü Turnitin girilen tüm metni eksiksiz taradığı için tırnak işareti içindeki yerlerinde intihali tespit edilmektedir.

Sonuç olarak internette Turnitin hileleri adı altında verilen bilgilere itibar etmemenizi öneririz. Çünkü bu durum hem akademik çalışmanızı ve sizi tehlikeye atar hem de zaten bu tür hileler Turnitin tarafından yapılan güncellemelerle sürekli giderilmektedir. Tez vb. akademik çalışmalarınız ömür boyu sizi takip edeceği için bir şekilde bu yöntemler başarılı olsa dahi sonradan sizin başınızı ağrıtma ihtimali de malesef yüksektir. O yüzden hiç bu yollara başvurmadan düzgün bir şekilde intihalinizi öğrenmeniz ve intihal düşürmeniz gerekiyorsa diğer yazılarımızda da anlattığımız şekilde düşürmeniz ya da bizden profesyonel destek almanız en güvenilir yöntemdir.

Etiketler: Turnitin hileleri , turnitin ekşi , turnitin giriş , turnitin benzerlik oranı düşürme , turnitin nasıl kullanılır , turnitin öğrenci girişi , ücretsiz turnitin , tunitin fiyat , turnitin nasıl satın alınır
Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page