top of page
Ara

İntihal nedir?

İntihal, bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp kendisine aitmiş gibi başkalarına verme eylemini tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. İntihal, herhangi bir akademik çalışma biçiminde ortaya çıkabilir, ancak çoğunlukla, başka bir kişinin yazılı veya sanatsal eserlerini, atıf vermeden kendi eserinde uygunsuz bir şekilde kullanmakla ilişkilendirilir.

İntihal kelimesi Latince "intihal" kelimesinden gelir, yani "kaçırmak" anlamına gelir. Bu, başka bir kişinin fikri mülkiyetinin kaçırılması anlamına gelmektedir.

İntihal nedir sorusuna başka birinin çalışmasını alıp kendi eserinizmiş gibi sunma eylemi olarak cevap vermek mümkündür. Kasıtlı veya kasıtsız olabilir ve asıl yazarın bilgisi olsun veya olmasın yapılabilir.

Bu, okuldan atılma, iş kaybı ve hatta cezai suçlamalar dahil olmak üzere ciddi cezalarla sonuçlanabilecek ciddi bir suçtur. Bunun nedeni, intihalin telif hakkı yasasını ve fikri mülkiyet haklarını ihlal etmesidir.

İntihal, başka birinin sözlerini, fikirlerini veya diğer orijinal çalışmalarını alıp kendilerine aitmiş gibi aktarma eylemidir.

Bu birçok yolla yapılabilir. Bir yol, başka bir kişinin çalışmasını kopyalayıp intihalcinin yazdığı bir belgeye yapıştırmaktır. Başka bir yol, o kişiye atıf vermeden başka bir kişinin çalışmasını yorumlamak veya özetlemektir.

Bu davranış akademik sahtekârlık olarak kabul edilir ve okuldan atılma, kolej veya üniversiteden uzaklaştırma, belirli mesleklerden ömür boyu yasaklanma gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

İntihal, entelektüel hırsızlığın bir biçimidir. Bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp, kendininmiş gibi aktarma eylemidir.

"intihal" kelimesi, "kaçıran" anlamına gelen Latince kökenden gelir. Kelime ilk olarak 1802'de edebi hırsızlığı tanımlamak için kullanılmıştır.

İntihale düşmemek için önce intihal nedir sorusuna tam ve doğru cevap verebilmek oldukça önemlidir. İntihal bir tür entelektüel hırsızlıktır ve etik değildir.

İntihal, bir başkasının çalışmasını kopyalamak ve kendi eseriymiş gibi aktarmaktır. Başka bir yazarın dilinin, düşüncelerinin, fikirlerinin veya ifadelerinin izinsiz kullanımı veya taklit edilmesi olarak da tanımlanabilir.

Birçok insan intihal ile telif hakkı ihlalini karıştırır. Telif hakkı ihlali, bir başkasının çalışmalarını izinsiz kullanarak fikri mülkiyet haklarını ihlal etmenizdir. İntihal, başka birinin çalışmasını kullanıp, yaptıkları iş için onlara atıf vermeden kendi eserinizmiş gibi göstermenizdir.

İntihal bir tür kopyadır ve akademik bir sahtekârlık olarak kabul edilir. Başkasının eserini kendinize aitmiş gibi gösterme eylemidir. Bu, o kişiye atıf vermeden bir başkasının fikirlerini veya sözlerini kendinize aitmiş gibi sunduğunuz anlamına gelir.

İntihalin sadece cümleleri kelime kelime kopyalamak için geçerli olmadığını anlamak önemlidir. Aynı zamanda, orijinal yazara uygun atıf vermeden bir kaynaktan fikirlerin, gerçeklerin ve diğer içeriğin kopyalanması için de geçerlidir. İntihal sadece kelimeleri kopyalamakla ilgili değildir, aynı zamanda fikirleri ve cümleleri de içerir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page