Ara

İntihal kontrol etme

İntihal modern çağda büyük bir sorundur. Bu sadece bir başkasının çalışmasını çalmakla ilgili değil, aynı zamanda öğrenme (akademik) ve büyüme (iş) şansından kendinizi alıkoyduğunuz anlamına da geliyor.

İntihal kontrol etme günümüzde tüm akademik çalışmalar için olmazsa olmaz bir ön koşuldur. İntihal, başkasının eserini kullanma ve kendi eseriymiş gibi aktarma eylemidir. Kasıtlı veya kasıtsız olabilir. Bu bölümün amacı, öğrencilerin ödevlerinde içerik hırsızlığından kaçınmalarına yardımcı olmak ve özgün çalışmalar sağladıklarından emin olmaktır.

Çalışmanızın intihal içerip içermediğini öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi araç vardır.

İntihal, Turnitin ve Grammarly gibi araçlar, içeriğinizin intihal edilip edilmediğini öğrenmenize yardımcı olur.

Orijinal içerik oluşturucudan telif hakkı ihlali bildirimleri almak ve hatta telif hakkı ihlali nedeniyle dava açılmak gibi birçok soruna yol açabilir. Bu sorunlar genelde web sitesi ve bloglar açısından geçerlidir.

Akademik anlamda ise okuldan ceza alma, çalışmanızın kabul edilmemesi, uzaklaştırma ve adli bazı sonuçlar doğurabilecektir.

İntihal olup olmadığını kontrol etmenin birçok farklı yolu vardır ve bu yöntemler farklı durumlarda kullanılabilir. Örneğin, iki belgeyi karşılaştıracak ve kelime kelime eşleşip eşleşmediğini size söyleyecek araçlar var. İki belgeyi karşılaştıracak ve benzer cümle veya paragrafları olup olmadığını size söyleyecek araçlar da var.

Asla bir başkasının çalışmasını kopyalayıp kendi eserimizmiş gibi vermemeliyiz çünkü bunun tespiti çok kolay olup yakalanmanız çok yüksek ihtimaldir.

İntihalden kaçınmanın ilk adımı, kaynaklarınızı doğru bir şekilde belirttiğinizden emin olmaktır. Bir kaynak kullandığınızda, makalenizin gövdesinde ve makalenizin sonundaki bibliyografyada atıfta bulunulması gerekir. Bir kaynağa birden çok kez atıfta bulunulduysa, o kaynağa yalnızca bir kez atıfta bulunmanız gerekir, ancak kullanılan her biri için sayfa numaralarıyla birlikte tüm alıntıların bir listesini makalenizin sonuna eklemeniz gerekir.

İntihal kontrol etme, yazılı çalışmalarda intihal olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bu, metni bilinen eserlerden oluşan bir veri tabanıyla karşılaştırarak ve ardından eşleşen ifadelerin bir listesini oluşturarak yapılmaktadır.

İntihal denetleyicisinin icadının arkasındaki fikir, insanların başkalarının çalışmalarını çalmalarını ve kendilerine aitmiş gibi vermelerini engellemekti. Cihaz, çevrimiçi olduğu kadar okullarda, üniversitelerde ve işletmelerde de kullanılabilmektedir.

İntihal sadece etik dışı değil, aynı zamanda yasa dışıdır. Kasıtlı veya kasıtsız olabilir.

İntihal denetleyicisi yardımıyla, bir makalenin intihal edilip edilmediğini öğrenmek kolaydır. Bu araçlar, metindeki benzerlikleri tespit edebilir ve herhangi bir eşleşme olup olmadığını öğrenmek için bunları orijinal içerikle karşılaştırabilir.

İntihal denetleyicileri, akademik araştırma, makale yazma ve daha pek çok amaç için kullanılabilir.

Akademik ya da tüm metinlerinizin intihal kontrol etme işlemi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Plagscan, herhangi bir metin türündeki intihal tespit etmek için kullanılabilen çevrimiçi bir intihal denetleyicisidir. Plagscan intihal, 8 milyonun üzerinde taranmış ve kontrol edilmiş metinden oluşa

Bu programın temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bu program ücretsizdir. Çok fazla alıştırması var (okuma, yazma, dinleme).

İntihal, eğitimciler ve öğrenciler için ciddi bir endişe kaynağıdır. İntihal tespit edebildiğini iddia eden birçok program var, ancak bunlar genellikle ücretsiz değil. — İntihal programı, yazılı olar