top of page
Ara

İntihal kontrol

İntihal kontrol, bir belgedeki kopyala yapıştır içeriği belirleme işlemidir. Bu, orijinal metni çevrimiçi makaleler, kitaplar veya akademik makaleler gibi diğer dijital metinlerle karşılaştıran bir yazılım aracılığıyla yapılabilmektedir. En yaygın ve güvenilir intihal kontrol aracı Turnitindir.

İki tür intihal vardır: tesadüfi ve kasıtlı.

İntihal kontrolü, yazılı, metni bilinen kaynaklar ve web sitelerinin bir listesiyle karşılaştırarak yapılabilir. Bu teknik genellikle akademik sahtekarlık durumlarında veya bir yazarın başka birinin sözlerini atıf vermeden kullandığından şüphelenildiğinde kullanılmaktadır. Bir eşleşme bulunursa, kaldırılabilir veya orijinal bir cümle ile değiştirilebilmektedir.

İntihal denetleyicileri, eğitim kurumlarının ve işletmelerin çoğunluğu tarafından yazılı çalışmalarda intihal tespit etmek için kullanılır.

Bu araçlar aynı zamanda akademik dünyada öğrencilerin makalelerinde, araştırma makalelerinde ve tezlerinde intihalleri tespit etmek için kullanılmaktadır. Hatta bazı üniversiteler, öğrenim yönetim sistemlerine entegre edilmiş intihal kontrol yazılımlarına sahiptir.

İntihal denetleyicilerinin kullanımı işyerinde giderek daha yaygın hale geliyor. Bu, yalnızca içeriğin orijinal olduğundan emin olmaya yardımcı olduğu için değil, aynı zamanda telif hakkı ihlali nedeniyle davalardan kaçınmaya yardımcı olduğu için de geçerlidir.

İntihalin yasak olduğunu ve ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. İntihal olup olmadığını kontrol etmenize ve bundan kaçınmanıza yardımcı olacak bir dizi araç bulunmaktadır.

İntihal denetleyicisi, belgeleri diğer belgelerle eşleşen veya benzer ifadeler, cümleler, paragraflar ve hatta tüm bölümler için tarayan bir uygulamadır. Bu uygulamaların amacı, söz konusu metni orijinal bir kaynak belge (veya "kaynak") ile karşılaştırarak ve ardından bulunan eşleşmeleri rapor ederek akademik sahtekârlık vakalarını belirlemektir.

İntihal, bir akademik aldatma biçimidir. Ciddi bir akademik suç olarak kabul edilmektedir. İntihal suçu, bir başkasının çalışmasını kopyalamaktan, başkasının çalışmasını atıf vermeden başka kelimelerle ifade etmeye, gerçekten olmayan bir şeyin kendisine ait olduğunu iddia etmeye kadar birçok şekilde işlenebilir.

Kendi kelimelerinizi ve fikirlerinizi kullanıyorsanız, intihal yapmıyorsunuz demektir. İntihal, yalnızca birisi, başka bir kişinin sözlerini veya fikirlerini aldığında ve bunları kendilerine aitmiş gibi kullandığında ortaya çıkmaktadır.

İntihal kontrolü, yazılı veya sözlü çalışmanın özgünlüğünü kontrol etme işlemidir. Akademik dünyada, intihal ciddi bir suç olarak kabul edilir ve okuldan atılmaya yol açabilir.

Dijital dünyada, bir yazarın çalışmalarının intihal edilip edilmediğini bilmesi zor olabilir. Bu sorunu önlemenin en iyi yolu, içeriğinizi tarayabilen ve internetteki diğer kaynaklarla karşılaştırabilen intihal kontrol araçlarını kullanmaktır.

İntihal kontrol işlemleri konusunda akademik camiada en güvenilir ve geçerli program Turnitindir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page