Ara

İntihal Ölçme

intihal, bir tür entelektüel hırsızlıktır. Bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp orijinal yazara bir atıfda bulunmadan kendininmiş gibi aktarma eylemidir.

İntihal ölçmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri, telif hakkı ihlali taraması yaparak, cümleleri veya ifadeleri benzerlik açısından kontrol ederek ve dil bilgisi, noktalama işaretleri ve yazımda yaygın hataları arayarak intihal tespit edebilen bir yazılım kullanmaktır.

İntihal, başkasının eserinin sahibi olduğunu iddia etme veya bu eseri onaysız kullanma eylemi olarak tanımlanmaktadır.

İntihal ölçmenin birçok yolu vardır, ancak hepsinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

İntihal ölçme yöntemleri şunları içerir: içerik analizi, anahtar kelime araması ve anlamsal ağ analizi.

İçerik analizi, metinler arasındaki benzerlikleri tespit etmek için kullanılabilecek en basit yöntemdir. Bu yöntem, kodlama dillerinde herhangi bir teknik bilgi veya beceri gerektirmez, bu da onu intihal ölçmek için en popüler yöntemlerden biri haline getirir.

İntihalin ölçülmesi, içeriğinizin orijinal olmasını sağlamanın en önemli parçalarından biridir. Piyasada bunu yapmanıza yardımcı olacak birçok araç var.

İki farklı intihal türü vardır:

1) Fikir hırsızlığı, yani birinin sizi kaynak olarak kabul etmeden fikrinizi kendi içeriği için kullanmasıdır. 2) Dil intihali, yani birisinin kaynak olarak size atıfta bulunmadan kelimelerinizi kelimesi kelimesine kopyalaması.

İlk tür, bir intihal kontrol aracı kullanılarak ölçülebilirken, ikinci tür bir çevrimiçi intihal dedektörü kullanılarak ölçülebilmektedir.

İntihal, içerik yazarları için önemli bir sorundur. İntihal denetleyicilerinin kullanımı, insan analizi ve makine öğrenimi dahil olmak üzere intihali ölçmenin birçok yolu vardır.

İntihal ölçmek için en yaygın yöntem, bir kaynaktan kopyalanan metnin yüzdesini kullanmaktır. Bu, iki metni karşılaştırarak ve kaç kelimenin aynı olduğunu sayarak yapılabilir. Ayrıca, kopyalamayı gösteren yinelenen cümleler veya paragraflar olup olmadığını kontrol ederek de yapılabilmektedir.

İntihal tespitinin amacı, uygun alıntı yapılmadan diğer kaynaklardan kopyalanan cümleleri veya paragrafları tespit etmektir. İntihal tespit hizmetleri öğrenciler, profesörler ve kurumlar tarafından kullanılabilir.

İntihal ölçmenin iki yolu vardır:

1) Online intihal Denetleyicileri - bu, intihal olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilecek ücretsiz bir araçtır. İnternette bulunabilir. Ancak güvenilirliği sorunludur. Verdiği sonucun doğruluğu düşüktür ve bir resmi geçerliliği yoktur. Ve en önemlisi metninizin internet veri tabanında kaydedilmesi sonucu belgenizi kaybetme tehlikesiyle kar karşıya kalabilirsiniz.

2) Turnitin - En geçerli ve güvenilir intihal tespit programıdır. Bir metinde intihal olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilen ücretli bir hizmettir. Daha fazla intihal türünü tespit etmek, dil bilgisi hatalarını tespit etmek ve biçimlendirme sorunlarını tespit etmek gibi ücretsiz sürümde olmayan birçok özelliğe sahiptir. Günümüzde ülkemizde ve pek çok ülkedeki üniversitelerde / enstitülerde geçerli olan intihal tespit programıdır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Plagscan, herhangi bir metin türündeki intihal tespit etmek için kullanılabilen çevrimiçi bir intihal denetleyicisidir. Plagscan intihal, 8 milyonun üzerinde taranmış ve kontrol edilmiş metinden oluşa

Bu programın temel amacı, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Bu program ücretsizdir. Çok fazla alıştırması var (okuma, yazma, dinleme).

İntihal, eğitimciler ve öğrenciler için ciddi bir endişe kaynağıdır. İntihal tespit edebildiğini iddia eden birçok program var, ancak bunlar genellikle ücretsiz değil. — İntihal programı, yazılı olar