top of page
Ara

İntihalden kurtulma yolları

İntihal, başka birinin çalışmasını kendi eseri gibi sunma eylemidir. Akademik sahtekârlık ve gazetecilik etiğinin ihlali olarak kabul edilir. Buna rağmen, intihal bugün akademide yaygın bir olaydır.

Öğrenci veya profesyonel iseniz, intihal konusunda endişeli olabilirsiniz. Akademik veya profesyonel kariyerinizi nasıl mahvedebileceğini duymuş olabilirsiniz. Ama endişelenme! İntihalden kurtulma yolları vardır.

İntihal, akademik yazımda büyük bir sorundur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde gerçekleşebilir:

- Diğer kaynaklardan kelime kelime cümle veya paragraf kopyalama

- Orijinal yazara atıfta bulunmadan başka kaynaklardan fikirleri kopyalamak

- Orijinal yazara itibar etmeden başka kaynaklardan alınmış gerçekleri veya teorileri kullanmak.

Makalenizi yazarken intihalden kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

- Başka bir kaynaktan bilgi kullandığınızda tırnak işaretleri kullanın ve kaynakları alıntılayın.

- Kaynaklarınızın güncel bir listesini kelime işlemcinizde veya bilgisayarınızda tutun, böylece makaleler ve denemeler yazarken bunlara kolayca başvurabilirsiniz.

- Yazarına atıfta bulunmadan başka bir kaynaktan yanlışlıkla materyal kopyalamadığınızdan emin olmak için inceleme için göndermeden önce başka birinin makalenizi okumasını sağlayın.

İntihalden kurtulma yolları elbette ki vardır. Birincisi, her zaman kaynaklarınızı belirtmektir. Başka birinin sözlerini kullandığınızda, alıntı yaparken yazarı ve sayfa numarasını mutlaka belirtin. İkinci yol, alıntı yaptığınız şeyi kelimesi kelimesine kopyalamak yerine başka kelimelerle ifade etmektir . Bu, içeriği başka birinin çalışmasından doğrudan kopyalamayarak intihalden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak, bir şeyin intihal olup olmadığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, bunu Google Akademik veya intihal tespit edebilen diğer web siteleri ile her zaman iki kez kontrol edebilirsiniz.

İntihal, intihal yapan için birçok soruna yol açabilecek ciddi bir konudur. İntihal, birisinin başka bir kişinin çalışmasını kopyalayıp orijinal yazara atıfta bulunmadan kendisininmiş gibi vermesidir. Aynı zamanda, birisinin başka birinin çalışmasını kopyalayıp bazı kelimeleri veya cümleleri değiştirdiği, ancak orijinal yazara itibar etmediği zamandır.

İntihal, akademik çalışmalarda ciddi bir sorundur. Okuldan atılmaya, işten atılmaya ve kişinin itibarında kalıcı bir kara lekeye yol açabilir.

İntihalden kurtulma yolları aslında düşünüldüğünden de çoktur. Bir yol, bir intihal denetleyicisinin hizmetlerini kullanmaktır. Bu hizmetler, çalışmanızı çevrimiçi bulunan içerikle karşılaştırmak iç in algoritmalar kullanır ve herhangi bir eşleşme varsa sizi uyarır. Başka bir yol, yazdığınız makale türü için doğru alıntı stiline sahip olduğunuzdan emin olmak ve ardından tüm kaynaklarınızı çalışmanızın metninde ve makalenizin sonunda bir bibliyografya veya eser alıntı sayfasıyla düzgün bir şekilde alıntılamaktır.

Siz de akademik çalışmalarınızın intihal tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page