top of page
Ara

İntihal yapmak ne demek

"İntihal" kelimesi, "kaçırma" anlamına gelen Latince "intihal" kelimesinden gelir. " İntihal" kelimesi Latince "intihal" kelimesinden gelir, yani başka birinin çocuğunu kaçırmak veya kaçırmak, başka bir deyişle başkasının çocuğunu çalıp götürmek ve ona kendi çocuğu demek anlamına gelir. Başlangıçta anlamını bu şekilde almıştır. Daha sonra, birinin sözlerini veya fikirlerini çalmak ve onları kendine aitmiş gibi aktarmak anlamına geldi.

İntihal, bir yazarın veya yaratıcının başka bir kişinin fikri veya eseri için kredi talep ederek bilgi kaynağını yanlış tanıttığı bir entelektüel hırsızlık biçimidir.

İntihal yapmak ne demek? sorusu yöneltildiğinde ise, entelektüel hırsızlığın bir biçimidir, cevabını vermek yanlış olmayacaktır. Orijinal yazara kredi vermeden başka birinin çalışmasını kendi eserinizmiş gibi aktarma eylemidir.

"İntihal" kelimesi, kaçıran veya hırsız anlamına gelen Latince "intihal" kelimesinden gelir. "İntihal etmek" fiili, başka bir kişinin sözlerini veya fikirlerini o kişiye kredi vermeden kullanmak anlamına gelir.

İntihal, başka birinin çalışmasını kopyalayıp kendi eseriniz olduğunu iddia etmektir. Okuldan atılmaya veya uzaklaştırılmaya yol açabilecek ciddi bir suçtur.

Unutulmamalıdır ki intihal sadece akademik dünyada değil, profesyonel dünyada da olur. Çalışmalarını intihal ettikleri için işten atılan birçok insan vakası var.

İntihal, bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp kendine aitmiş gibi aktarma eylemidir. Bu, başka bir kişinin çalışmasını (tamamen veya kısmen) kopyalamayı ve orijinal yazara atıfta bulunmadan kendi eseri olduğunu iddia etmeyi içerir ve bu bir tür entelektüel hırsızlıktır.

İntihal yapan bazı kişiler bunu kasıtlı olarak yaparken, bazıları da suç işlediklerinin farkında olmayabilir.

İntihalin birçok farklı türü vardır, ancak en yaygın biçimi, orijinal yazara atıfta bulunmadan diğer insanların çalışmalarından pasajlar kopyalamaktır. Bu, birisi cümleleri kelimesi kelimesine kopyaladığında veya büyük metin parçalarını başka sözcüklerle ifade etmeden kopyaladığında olabilir.

İntihal, başkasının sözlerini veya fikirlerini onlara kredi vermeden kullanma eylemidir. Kasıtsız olabilir, ancak yine de ciddi bir suçtur.

İntihalin bir ihlal olması için kasıtlı olması gerekmediğini belirtmek önemlidir. Sonuçta başkalarının sözlerini ya da fikirlerini tasvip etmeden kullanırsanız, intihal yaparsınız.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page