top of page
Ara

İntihal yapmak ne demek

İntihal, bir başkasının fikirlerini veya çalışmasını kendisininmiş gibi sunma eylemidir. Bu bir tür entelektüel hırsızlıktır.

"İntihal" kelimesi, "kaçıran" veya "başka birinin çocuğunu çalan" anlamına gelen Latince " plagiarius" kelimesinden türemiştir.

İntihal yapmak ne demek, intihal, başka birinin çalışmasını kopyalayıp kendi eserinizmiş gibi sunmaktır. Kasıtsız veya kasıtlı olabilir. İnsanların bunu kasıtlı olarak yapmasının birçok nedeni vardır, örneğin zamandan tasarruf etmeye çalışmak, bilgileriyle başkalarını etkilemeye çalışmak veya işini yapmadığı için cezadan kaçmaya çalışmak gibi.

İntihal, hem öğrenciler hem de profesörler için ciddi bir sorundur. Tespit edilmesi zor olabilir ve olumsuz sonuçları olabilir. İntihalden kaçınmanın en iyi yolu intihal raporlarını kullanmaktır.

İntihal raporu, çalışmanızı bilinen yayınlanmış çalışma kaynaklarının veri tabanlarına veya bir bütün olarak internete karşı kontrol edecek bir araçtır.

İntihal raporu, bir eserin yazarına, editörlerine ve okuyucularına eserin herhangi bir intihal materyali içermediğini göstermek için oluşturulmuş bir belgedir.

En yaygın intihal raporları türü, ödevlerini bir ödev için gönderen öğrenciler iç indir. Bu raporlar, makaleyi kontrol eden ve hiçbir intihal örneği bulamayan öğretmenler veya profesörler tarafından oluşturulur.

İntihal, birisinin başka birinin çalışmasını alıp kendisininmiş gibi başkalarına vermesidir . Bu yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yapılabilir. İntihal tespit etmenin birçok yolu vardır ve intihal tespitine yardımcı olabilecek intihal denetleyicileri de vardır.

İntihal kavramını anlamamak, doğru alıntı yapmayı bilmemek veya intihalin sonuçlarını umursamamak gibi insanların intihal yapmasının birçok nedeni vardır. İntihal, yakalanan kişi için ciddi sonuçlar doğurabilir ve kasıtlı olarak yapılırsa işini kaybedebilir veya okuldan atılabilir.

İntihal oranı hesaplayıcı, yazarların ve editörlerin çalışmalarında intihal yüzdesini hesaplamalarına yardımcı olan bir araçtır.

İntihal dedektörüne çevrimiçi olarak veya indirilebilir bir uygulama aracılığıyla erişilebilir. Parçadaki kelime sayısı, birden fazla kullanılan kelime sayısı ve diğer faktörleri dikkate alır. İntihal dedektörü daha sonra size içeriğin ne kadarının orijinal olup ne kadarının orijinal olmadığına dair bir tahmin verecektir.

Olası intihal sorunlarından kaçınmanıza ve içeriğinizin telif hakkı yasalarını ihlal etmediğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Bir intihal oranı hesaplayıcısı, ister akademik amaçlı olsun, isterse herhangi bir telif hakkı yasasını ihlal etmediğinden emin olmak için çalışmalarının orijinalliğini kontrol etmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page