top of page
Ara

İntihal yapmak ne demek

İntihalin tanımı, bir başkasının çalışmasını onlara kredi vermeden kullanma eylemidir. Orijinal yazara itibar etmek önemlidir, çünkü bu bir tür hırsızlıktır.

İntihal, bir başkasının çalışmasını veya fikirlerini alıp kendine aitmiş gibi aktarma eylemidir. Bu birkaç farklı şekilde yapılabilir. Bu, bir başkasının çalışmasını kelimesi kelimesine kopyalayıp kendi eseriniz olduğunu iddia etmek kadar basit olabilir veya başka birinin çalışmasını başka kelimelerle ifade etmek ve hala sizin olduğunu iddia etmek gibi daha karmaşık olabilir.

İntihalin sonuçları herkes için aynı değildir. Bazı insanlar yakalanmayabilir, bazıları ise kariyerlerini tek bir hatayla mahvedebilir. İntihal, toplum üzerinde derin bir etkiye sahiptir çünkü işlenmesi çok kolaydır.

İntihal, bir başkasının sözlerini veya fikirlerini, yaratıcısına itibar etmeden kullanma eylemidir .

İntihal tanımı bir kişiden diğerine değişebilir, ancak öncelikle başka birinin kelimelerini veya fikirlerini yaratıcısına itibar etmeden kullanma eylemi anlamına gelir. İntihal, ciddi sonuçlara yol açabilecek bir entelektüel hırsızlık biçimidir.

İntihal yapmak ne demek başka birinin çalışmasını kendi eseri gibi sunma eylemidir. Kasıtsız olabilir, ancak yine de bir tür akademik sahtekârlıktır.

Farklı intihal türleri vardır:

-Kelimeler ve fikirler orijinal yazara itibar edilmeden aynen kopyalandığında

-Birisi başka birinin fikirlerini alıntı yapmadan yorumladığında

-Birisi başka bir kişinin çalışmasını, kendisininmiş gibi görünmesi için sadece birkaç kelimeyi değiştirerek kopyaladığında

-Birisi bir başkasının çalışmasını kopyalayıp kendi düşünmüş gibi yaptığında

Plagscan, dünyadaki en popüler intihal tespit aracıdır. 20 milyardan fazla web sayfasından oluşan bir veri tabanına sahiptir ve dakikada bir milyon kelimeye kadar tarayabilir.

Plagscan API, web sitesinde mevcuttur ve kullanıcıların yalnızca birkaç satır kodla belgelerinde intihal aramasına olanak tanır.

İntihal, ciddi bir akademik suç olarak kabul edilen bir entelektüel hırsızlık biçimidir. Bir başkasının orijinal çalışmasının izin veya onay alınmadan kullanılmasını gerektirir.

"İntihal" terimi, "kaçıran" anlamına gelen Latince "intihal" kelimesinden gelir. İntihal iki kategoriye ayrılabilir: kendini intihal ve başkaları tarafından intihal. Kendi kendine intihal, bir yazar bir eserdeki kendi kelimelerini ve ifadelerini başka bir eserde yeniden kullandığında meydana gelirken, başkaları tarafından yapılan intihal, bir başkasının orijinal yazara atıfta bulunmadan başka bir kişinin fikirlerini veya sözlerini kullandığında ortaya çıkar.

Kontrol eden çevrimiçi bir araç olan plagscan gibi intihal içeriği tespit etmek için kullanılan birçok araç vardır.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page