top of page
Ara

İntihal programına yakalanmamak

İntihal, akademide ve işyerinde yaygın bir sorundur. Bu yönergeleri izleyerek önlenebilir:

- Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi ifade etmek için kendi kelimelerinizi kullanın.

- Yazara atıfta bulunmadan başka kaynaklardan cümleleri kopyalamaktan kaçının.

- Birinin fikrini kullandığınız durumlarda, bir alıntı veya açıklama ile alıntı yapın.

İntihalin sadece kullandığınız kelimelerle değil, aynı zamanda seçtiğiniz fikirler ve kavramlarla da ilgili olduğunu hatırlamak önemlidir. Birinden alıntı yapıyorsanız veya onun çalışmasını başka kelimelerle ifade ediyorsanız bu intihal değildir, ancak aynı kavramları ve fikirleri kredi vermeden kullanıyorsanız olabilir.

Bir intihal programına yakalanmamak için en iyi yol orijinal içerik oluşturmaktır. Kaynak kullanıyorsanız, bunları doğru bir şekilde alıntıladığınızdan emin olun.

Başka bir kaynaktan kopyalamak yerine kendi kelimelerinizi kullanmak her zaman daha iyidir.

İntihal yapan sadece öğrenciler değildir. Profesyoneller bile intihal programına yakalanıyor ve kendilerini kelimelerin arasında kaybolmuş buluyorlar.

Neyin orijinal, neyin başka bir yerden kopyalandığını söylemek zor olduğu için bir intihal programına yakalanmamak zordur. Bu sorunu önlemenin bir yolu, dergi makaleleri, kitaplar ve dergiler gibi güvenilir kaynakları kullanmaktır.

İnternet büyük bir yer ve intihallere kapılmak çok kolay. Ancak bir intihal programına yakalanmaktan kaçınmanın bazı yolları vardır.

1) Kaynak gösterdiğinizden ve doğru atıfta bulunduğunuzdan emin olun. Bu, başka birinin çalışmasını kopyalamayarak intihalden kaçınmayı kolaylaştıracaktır.

2) Başka kaynaklardan sözcükler, deyimler veya cümleler kullanırken, tırnak işaretleri kullandığınızdan ve kaynak gösterdiğinizden emin olun. Bu, başka birinin çalışmasını kopyalamayarak intihalden kaçınmayı kolaylaştıracaktır.

3) İçeriğinizin orijinal olduğundan ve daha önce herhangi bir medya veya çevrimiçi içerik biçiminde yayınlanmadığından emin olun. İçeriğiniz daha önce yayınlandıysa, yakalanmamak için onu sunmanın alternatif bir yolunu bulun.

İntihal oranı hesaplayıcı, belirli bir metindeki intihal yüzdesini hesaplamak, intihal programına yakalanmamak için kullanılabilecek bir araçtır. Belirli bir metin içinde başka kaynaklardan kopyalanan kelime sayısını hesaplamak için de kullanılır.

Bu araç çoğu çevrimiçi platformda bulunabilir ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir.

Bu bölüm, intihal oranı hesaplayıcı hakkındadır.

İntihal oranı hesaplayıcısı, iki metin arasındaki benzerlik yüzdesini hesaplamanıza yardımcı olan bir araçtır. Araç, kelimeleri ve cümleleri kullanarak hesaplar. Ayrıca, metindeki benzer kelimeleri değiştirmek için kullanılabilecek ortak eş anlamlıların bir listesini sağlar.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinde yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page