top of page
Ara

İntihal neleri kapsar

İntihal, başka birinin çalışmasını kopyalamak, onlara kredi vermek ve onların düşüncelerini kendinizinmiş gibi sunmaktır. Bu ciddi bir akademik suçtur ve okuldan veya üniversiteden atılmaya yol açabilir.

İntihal yapan bir kişi, başka bir kişinin sözlerini, fikirlerini veya görüntülerini kredi vermeden kullanabilir. İntihal yapan kişi, internetteki bir makaleden bir cümleyi kopyalayıp kendi eseriymiş gibi gösterebilir.

İntihal genellikle ya başka bir yazarın sözlerini kredi vermeden alıntılamayı veya başka birinin düşüncelerini başka kelimelerle ifade etmeyi ve onları kendi orijinal düşünceleriniz olarak iddia etmeyi içerir.

İntihal kelimesi, çalmak anlamına gelen Latince "intihal" kelimesinden türetilmiştir. İntihal, entelektüel hırsızlığın bir biçimidir. Şunu unutmamak gerekir ki, birisi eserini intihal yaptığında, sadece orijinal yazarın sözlerini çalmakla kalmaz, aynı zamanda onların fikirlerini veya düşüncelerini çalıp kendilerine aitmiş gibi aktarırlar.

İntihal, başka birinin çalışmasını kopyalayıp kendi eserinizmiş gibi satmanızdır.

İntihal neleri kapsar, intihal, başka birinin çalışmasını alıp kendi eserinizmiş gibi aktarmayı içerir. Bu, bir başkasının çalışmasındaki fikirleri veya kelimeleri onlara itibar etmeden kopyalamak veya mevcut bir pasajdaki birkaç kelimeyi değiştirip kendinizinmiş gibi iddia etmek gibi birçok yolla yapılabilir.

Öğrenciler olarak, intihalden kaçınmamız öğretilir. Ancak yetişkinler olarak, bir intihal programına yakalanmak ve bunun için cezalandırılmak daha kolaydır. Yapay zeka ve makine öğreniminin kullanılmasıyla, intihal tespiti her zamankinden daha doğru hale geldi.

Kredinin vadesi geldiğinde her zaman kredi vermek önemlidir. Kaynaklarımızı sadece alıntılamakla kalmamalı, aynı zamanda içeriğin kendisinde de belirtmeliyiz. Bu şekilde bir intihal programına yakalanmaktan ve bunun için cezalandırılmaktan kaçınabiliriz.

Bir intihal programına yakalanmaktan kaçınmanın birçok yolu vardır. İlk ve en açık yol, kendi kelimelerinizi kullanmaktır. Bir şeyi nasıl söyleyeceğinizden emin değilseniz, o zaman bir eş anlamlılar sözlüğü kullanın.

Başka bir yol, başka bir yerden kopyalanabilecek gibi görünen cümleler için çalışmanızı okumaktır. Kulağa aynı gelen veya benzer anlamlara sahip kelimeler yapmak kolay hatalar olabilir, bu nedenle çalışmanızı göndermeden önce bunları kontrol etmek en iyisidir.

Son olarak, yazdıklarınızda yanlış bir şey bulamazsanız, üzerinde bir intihal denetleyicisi çalıştırın! Bu, başka birinin çalışmasını yanlışlıkla kopyalamadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page