top of page
Ara

İntihal Değerlendirme

İntihal, bir başkasının çalışmasını kendi eseriymiş gibi kopyalamak ve devretmek eylemidir. Bu bir tür entelektüel hırsızlık ve dolandırıcılıktır.

Kasıtlı veya kasıtsız olabilir. Kasıtlı intihal genellikle daha yüksek bir not almak veya iş yapmaktan kaçınmak için yapılırken, kasıtlı olmayan intihal, birisi kaynaklarını doğru bir şekilde belirtmediğinde gerçekleş ir.

En yaygın intihal türleri şunlardır:

- Kasıtsız İntihal: Bu, birisi kaynaklarından düzgün bir şekilde alıntı yapmadığında ortaya çıkar.

- Kasıtlı İntihal: Bu, birisi başka kaynaklardan alıntı yapmadan içeriği kopyalayıp yapıştırdığında veya başka bir kişinin çalışmasını onlara kredi vermeden yorumladığında ortaya çıkar.

Modern zamanlarda kullanılan üç ana intihal değerlendirmesi türü vardır:

1) İntihal tespiti: İntihal edilmiş içeriği belirleme süreci.

2) İntihal önleme: İlk etapta intihalin oluşmasını önleme süreci.

3) İntihal eğitimi: Öğrencileri intihalden nasıl kaçınacakları ve intihal ile karşılaştıklarında nasıl tespit edecekleri konusunda eğitme süreci.

İntihal tespitinin en popüler biçimi, metin eşleşmeleri, cümle eşleşmeleri ve hatta paragraf eşleşmeleri için arama yapabilen yazılım kullanmaktır. Bazı şirketler ayrıca öğrencilerin çalışmalarını göndermeden önce olası sorunları kontrol eden web tabanlı bir sistem aracılığıyla göndermelerini isteyerek intihal önleme için yazılım kullanır.

Bir belgenin intihalini değerlendirmek için bir intihal tespit aracı kullanılabilir. Bu araçlar genellikle okullarda ve kolejlerde öğrencilerin intihalli makaleler göndermesini önlemek için kullanılır. Bununla birlikte, birisinin başka birinin çalışmasını kopyalayıp kopyalamadığını bilmenin önemli olduğu araştırma ve akademi gibi diğer alanlarda da kullanılabilirler.

En popüler araçlardan bazıları Turnitin, Plagiarism Checker, iThenticate ve Grammarly'dir.

İntihal, akademik çalışma etiğini ihlal eden bir kopya çekme şeklidir. Akademide intihal genellikle bir başkasının fikirlerinin, sözcüklerinin veya deyimlerinin yazarına uygun bir kredi verilmeden kullanılması olarak tanımlanır.

Bir belgede intihal tespit etmenin birçok yolu vardır. Bir kağıdın yapısı ve üslubu içinde gizlenmiş olabileceğinden belirlenmesi zor olabilir. Bu nedenle, etkili bir intihal değerlendirme sürecinin elinizin altında olması önemlidir.

İntihal edilmiş içeriği tespit etmek için en yaygın yöntemler şunlardır:

-Cümle düzeyindeki benzerlikleri tespit etme

-Cümle düzeyi farklılıklarını tespit etme

-Cümle düzeyinde benzerlikleri tespit etme

-Cümle düzeyi farklılıklarını tespit etme

-Kelime seçimini analiz etme

-Cümle yapısını analiz etme

İntihal değerlendirme, farklı metin parçaları arasındaki benzerlikleri tespit edebilen bir yazılım türüdür. Yazılı çalışmadaki intihalleri tespit etmek ve müzik ve diğer medyadaki telif hakkı ihlallerini tespit etmek için kullanılabilir.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page