top of page
Ara

İntihal değerlendirme

İntihal, modern dünyada ciddi bir sorundur. Öğretmenlerin bir öğrencinin intihal yapıp yapmadığını belirlemesi genellikle zordur. Bunun nedeni zaman eksikliği veya intihal tespit etmek için hiç eğitim almamış olmaları olabilir.

Öğretmenlerin intihal tespit etmesine yardımcı olabilecek birçok araç vardır, ancak birini seçmeden önce bu araçların nasıl çalıştığını ve neyi tespit edebileceklerini bilmek önemlidir.

Okullar ve kolejler tarafından kullanılan en yaygın araç, sisteme girilen herhangi bir metinle karşılaştırdığı 10 milyardan fazla kelime ve ifadeden oluşan bir veri tabanı kullanan Turnitin'dir. Bu, Turnitin'e bir makale gönderirseniz, yalnızca kopyaladığınız metinlerle değil, veri tabanındaki diğer metinlerle benzerlikler bulacağı anlamına gelir.

İntihal akademik dünyada büyük bir sorundur ve tespit edilmesi zor olabilir. İntihal değerlendirme araçları, öğretim üyelerinin öğrencilerinin çalışmalarının orijinalliğini kontrol etmeleri iç in bir yol sağlar.

Bu araçlar, metinleri hâlihazırda intihal olduğu bilinen belgelerin veri tabanlarıyla karşılaştırarak çalışır. Metinler arasındaki benzerlikleri tespit etmek iç in istatistiksel analiz veya doğal dil işlemeyi de kullanabilirler.

İntihal, içerik yazarları için büyük bir sorundur. Sadece çalışmalarının orijinalliğine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda itibarlarını da etkiler.

İçerik yazarlarının başka birinin çalışmasını intihal etmekten kaçınmasına ve bunlardan kaçınmasına yardımcı olabilecek birçok intihal değerlendirme aracı vardır. Bu araçlar aynı zamanda arama motoru tarayıcıları tarafından internetteki intihal edilmiş içeriği tespit etmek için de kullanılabilir.

İntihal (intihal), (bir başkasının) çalışmasını kendi işiymiş gibi aktarma eylemidir. Genellikle aldatma veya başkasının çalışması için kredi talep etme niyetiyle yapılır.

Bir içeriğin intihal edilip edilmediğini belirlemek için kullanılabilecek bir dizi intihal değerlendirme aracı vardır. Bu araçlar, metni diğer metin parçalarından oluşturulan veri tabanlarıyla karşılaştıran çeşitli algoritmalar kullanarak intihal tespit eder.

İnternetin intihal tespitini kolaylaştırdığı bir sır değil. Günümüzün en büyük sorunu, o kadar çok yeni bilgi kaynağı var ki, neyin orijinal olup olmadığını bilmek zor. Ancak intihal değerlendirme araçlarının yardımıyla iki metin arasındaki benzerlik yüzdesini belirleyebilir ve aslında farklı mı yoksa sadece birbirinin çevirisi mi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu aracın amacı, değerlendirme için teslim etmeden önce öğretmenlerin ve öğrencilerin çalışmalarında benzerlikleri belirlemelerine yardımcı olmaktır. Araç ayrıca izinsiz olarak kendi çalışmalarıyla kopyalanmış başka metinler olup olmadığını öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page