top of page
Ara

Alıntı bulma programı

Atıf bulma programı, araştırmanız için kaynak bulmanıza ve alıntı yapmanıza yardımcı olabilecek bir uygulamadır.

Atıf bulma programlarının kullanımı, zamandan tasarruf sağladığı ve hatalardan kaçınmaya yardımcı olduğu için akademide daha popüler hale geliyor.

Atıf takibi, akademik araştırmanın hayati bir parçasıdır. Kaynaklara atıfta bulunmak, doğru ve güvenilir bir araştırma için gereklidir.

Atıf bulma programları, öğrencilerin internette veya veri tabanlarında bilgi arayarak makaleleri için doğru atıfları bulmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir makale veya makale yazarken referans noktası olarak kullanılabilecek bir alıntı listesi de sağlarlar.

Atıf programları, araştırma makaleniz için atıf bulmanın iyi bilinen bir yolu haline geldi. Bu size zaman kazandırabilir ve yazma kalitenizi geliştirme potansiyeline sahiptir. Bu programlar, ödevinizin konusuna değinen makaleler için internette arama yaparak çalışır. Daha sonra araştırma makalenizde kullanabileceğiniz bir alıntı listesi derlerler.

Atıf bulma programı, öğrencilerin ve araştırmacıların alıntı yapmaları gereken kaynakları bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Atıf bulma programlarının amacı, kullanıcı tarafından seçilen kriterlere uyan kaynakların bir listesini sağlamaktır. Bu programlar, makaleleri için araştırma yapan ve kaynaklarını belirtmesi gereken öğrenciler veya belirli bir konu hakkında bilgi bulması ve ilgili tüm kaynakları bulduklarından emin olmak isteyen araştırmacılar tarafından kullanılabilir.

İntihal, bir başkasının çalışmasını, o kişiye kredi vermeden, kendisininmiş gibi sunması eylemidir. Bu bir tür kopyadır ve akademik sahtekârlık olarak kabul edilir.

Örneğin, Wikipedia'dan bir paragraf kopyalayıp denemenize koysaydınız, intihal yapmış olursunuz.

İntihalin tanımı bağlama göre değişir ve intihalin birçok biçimi vardır. Akademide intihalin en yaygın biçimi, bir yazarın başka birinin fikrini veya sözlerini orijinal yazara atıfta bulunmadan kendisininmiş gibi sunması veya başka birinin eserini kaynak göstermeden kullanması ve kendi orijinal eseri gibi sunmasıdır.

İntihal, bir başkasının çalışmasını kopyalamak ve kendi eseriymiş gibi aktarmaktır. Bir başkasının fikrini, sürecini veya sözlerini o kişiye itibar etmeden kullanmak olarak da tanımlanabilir.

"İntihal" kelimesi, Latince "intihal" ve "plagium" kelimelerinin birleşimidir. İlki "kaçıran" veya "soyguncu" anlamına gelir ve ikincisi "kaçırma eylemi" anlamına gelir. Bir araya getirildiğinde, fikirleri kaçırma eylemini ifade eder.

Akademik dünyada intihal, bir başkasının sözlerini veya fikirlerini kullanmak ve orijinal yazara itibar etmeden onları kendinize aitmiş gibi aktarmak anlamına gelir. Buna bir makaleden, kitaptan, web sitesinden veya başka herhangi bir kaynaktan kopyalama dahildir.

İntihal, yasalarca cezalandırılan çok ciddi bir suçtur. Aynı zamanda bir aldatma veya dolandırıcılık şeklidir ve entelektüel hırsızlık olarak görülebilir.

Siz de akademik çalışmanızın intihal tespitinin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Son Yazılar

Hepsini Gör

Türk hükümeti, öğrencilerin ve öğretmenlerin akademik makalelerinde intihal tespit etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir intihal programı başlattı. Bu, Türkiye'de kopya çekmeyi azaltmak ve ak

Tez intihal programları, bir tezdeki intihal tespit eden yazılımlardır. Tez intihal programlarının birçok türü vardır. En temel olanlar, iki farklı metinde kullanılan aynı kelimeleri veya cümleleri k

Benzerlik oranı, iki metnin ortak bir kelime dağarcığını paylaşma derecesinin bir ölçüsüdür. Benzerlik oranı, bir makalenin kalitesini ve aynı konudaki diğer makalelerle nasıl karşılaştırıldığını değe

bottom of page