Ara

Ücretsiz İntihal raporu oluşturmaİntihal raporu alma ihtiyacı özellikle yüksek lisans ve doktora tez döneminin sonuna gelmiş öğrenciler için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Bu öğrencilerin yazmış oldukları tezleri, tez danışmanlarına sunmadan önce tezlerindeki intihal oranını bilmek istemeleri oldukça doğaldır. Çünkü tezlerinin olası bir yüksek intihal çıkması durumunda tez danışmanları tarafından kendileri için olumsuz bir algı ortaya çıkabilecektir. Bu sebeple yüksek lisans tezlerinin ya da doktora tezlerinin intihal kontrolünün yapılması öğrenciler için önemli bir konudur.


Tezlerdeki intihal oranının tespit edilebilmesi için kullanılan bazı intihal tespit programları bulunmaktadır. Tezlerdeki benzerlik oranını detaylı bir şekilde gösteren bu programlar konusunda en önemli şey güvenilirlik ve üniversiteler tarafından kabul edilmesi durumudur.


Şu an piyasada kullanımda olan çok sayıda, ücretsiz intihal raporu veren programlar bulunmaktadır. Ancak bu programların neredeyse tamamı ücretsiz intihal raporu oluşturma konusunda hizmet vermesine rağmen, resmi bir geçerlilikleri bulunmamaktadır. Yani üniversiteler tarafından kabul edilen intihal raporları arasında bu programlardan alınan intihal raporları bulunmamaktadır.


Üniversitelerce kabul edilen başlıca intihal tespit programları TURNITIN ve Ithentıcate programlarıdır. Bu programlar uluslararası düzeyde geçerlilikleri olan, kullanımı sadece üniversite ve resmi kurumlara sunulan oldukça pahalı programlardır. Dolayısıyla intihal raporu alabilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz intihal raporu oluşturma programı bulunmamaktadır.


İntihal tespiti, ücretsiz bazı programlara yüklenerek yapılabilecek bir işlem değildir. İntihal tespiti yapılması ve bu yapılırken sizin tez çalışmanızın güvenliğinin sağlanması oldukça önemli bir konudur. Dolayısıyla büyük emekler verilerek hazırlamış olduğunuz tezlerinizi, kaynağı belli olmayan ücretsiz online sitelere yüklemeniz oldukça risklidir. Bu riskten korunabilmek, tezlerinizin güvenilirliğini sağlayabilmek için Turnitin ve Ithenticate programları haricinde bir programa tezinizi yüklememenizi tavsiye ederiz.


Turnitin programı kullanılarak intihal raporu alabilmek için İntihal Tespit Merkezi ile iletişime geçebilir, uygun fiyatlı tez intihal raporunuzu hızlı bir şekilde alabilirsiniz. İntihal raporunuzu aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise şudur. İntihal oranınızın üniversiteniz tarafından kabul edilen benzerlik oranı sınırlarının altında yer alması gerekmektedir. Yüksek lisans tezleri için genel olarak pek çok üniversitenin benzerlik oranı sınırı %20 olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı tezinizin intihal oranının %20 ve üzerinde olmaması gerekmektedir.İntihalinizin yüksek çıkması durumunda ise intihal düşürme işlemi yapmanız gerekmektedir. İntihal düşürme nasıl nedir? İntihal düşürme nasıl yapılır? Yazımıza göz atabilirsiniz.Sonuç olarak İntihal raporu almak, intihal programlarını kullanabilmek için en çok önem verilmesi gereken durum, güvenilir ve geçerli intihal raporu alabilmektedir. Bunu da Turnitin ve İthenticate gibi birkaç uluslararası intihal programı haricinde almak ya da ücretsiz intihal raporu oluşturmak maalesef mümkün değildir. Bu tür bir amaçla tez çalışmanızın ücretsiz rapor veren sitelere yüklenmesi riski yerine alanında kurumsal hizmet veren İntihal Tespit Merkezimizden Turnitin raporunuzu hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İntihal, başka birinin sözlerini, düşüncelerini veya fikirlerini kendisininmiş gibi sunma eylemidir. İntihalin gerçekleşmesinin birçok farklı yolu vardır. Bazen bir yanlış anlaşılma oluyor ve eseri

İnternet ve küreselleşme çağında, intihal büyük bir sorun haline geldi. Bu nedenle dünya çapında birçok üniversite intihal tespit etmek için intihal tespit yazılımı kullanmaya başlamıştır. Türkiye'de

Turnitin, intihal tespit eden bir hizmettir. Metin ve diğer kaynaklar arasındaki benzerlikleri kontrol eder. Turnitin intihal ayrıca kopyalanan içeriği algılamak için gelişmiş bir algoritma kullanır