top of page

Metin Editörlüğü 
(Redaksiyon)

Redaksiyon, kelime anlamı olarak “yazılı bir metin üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılması ve yazının yayımlamaya uygun hale getirilmesi” olarak tanımlanmaktadır. Henüz yayımlanmamış durumdaki bir metnin dil bilgisi kuralları çerçevesinde uygun hale getirilmesi ve gerekli olan düzenlemelerin yapılması, redaksiyon olarak ifade edilmektedir. Redaksiyon işleminde metnin baştan sona yazılması söz konusu olmayıp, yazılı bir metin üzerinde düzenleme söz konusudur.

Redaksiyon işlemi, redaktörler tarafından yapılan yayına hazırlama işlemidir. Metnin içinde yer alan fazlalıklar, eksiklikler ve hatalar tespit edilir,  gerekli ise düzenlemeler yapılır. Büyük emeklerle hazırlanan ve ortaya çıkarılan dergi, kitap, çeviri, proje, tez, makale gibi eserlerin yazım aşaması sonrasında formata ve Türkçeye uygun hale getirilmesi oldukça önemli ancak kimi zaman göz ardı edilebilen bir konudur. 

Devam et

Redaksiyon İşlemi

Redaksiyon yapılırken öncelikle metin içinde yer alan, gözden kaçan ve hatalı kullanılan kelimeler düzeltilmekte, genel itibarıyla imla ve noktalama düzenlenmektedir. Bunun yanında anlatım bozukluğuna sahip cümleler sorunsuz hale getirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, redaktörün düzelttiği metnin diline ve konusuna hâkim olmasıdır.

Bir eser ne derece gözden geçirilirse geçirilsin hatalar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sayfa sayısı fazla olan tez ve kitap gibi çalışmalarda kontrol ve düzenlemelerin birden fazla defa yapılması gerekebilmektedir. Bu çerçevede birden fazla okuma ve düzenleme yapılması için bazı durumlarda birden fazla redaktöre de ihtiyaç olabilmektedir. Çünkü aynı kişinin aynı metni defalarca okuması “yazı körlüğü” oluşmasına yol açabilmektedir.

İntihal Tespit Merkezi olarak redaksiyon işlemlerinizi profesyonel kadromuzla en kaliteli şekilde yapmak için buradayız.

İletişim numaramızdan ya da mail adresimizden bize ulaşabilir, bu konuda bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

bottom of page