top of page

Son Okuma
(Tashih)

Son okuma, yazılmış ve redaksiyonu yapılmış bir metnin var olan hatalarının tespiti için yapılan dikkatli incelemeyi içermektedir.  Çok kolay gibi düşünülse de tashih, son derece dikkatle hareket edilmesi gereken bir iştir. Genel olarak “düzelti” olarak da ifade edilen tashih, birçok alanda uygulanmaktadır. Gazeteler, dergiler, kitaplar, akademik yayınlar vb. her birinin baskı öncesinde tashihinin yapılması bir zorunluluktur. 

Ders Kitabını Kitaplıkta Aç

Redaksiyon işlemi tamamlanan bir eserin baskıya girmeden hemen önce son defa daha okunması ve varsa hataların tespit edilmesi gerekmektedir. Ancak son okuma öncesinde yapılmış olan redaksiyon işleminin de başarılı bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Çünkü tashihte amaç, metnin imla ve noktalama hatalarının giderilmesi değil, redaksiyonu yapılmış bir metindeki muhtemel hataların tamamen temizlenmesidir. 

Çalışmanızın son okumasının yapılması yönündeki taleplerinizi WhatsApp ya da mail adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçerek iletebilir, bu konuda profesyonel destek alarak metninizin hatasız şekilde yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. 

bottom of page