top of page

Dergi/Kitap Editörlüğü

Dergi ve kitap editörlüğü birbirine yakın alanlar gibi görünse de, aslında ikisi önemli farklılıklar arz etmektedir. 

Dergi editörü, dergi içeriklerinin güncel, doğru ve ilgi çekici olmasından sorumludur. Aynı zamanda dergi editörü, yayın içeriği ve kalitesini de belirlemektedir. Dergi editörlüğünde bir alanda uzmanlaşmak yerine farklı alanlarda bilgi sahibi olmak daha fazla avantaj sağlamaktadır. Dergilerde yer alan farklı türlerin edisyonu ve redaksiyonu için bu temel şartlardan biridir.

 

Bu nedenle dergi editörlerinin günceli takip eden, çalıştığı alandaki yenilikleri takip eden, alanında çok fazla okuma yapan kişiler olması beklenmektedir. Dergi editörleri aynı zamanda dergiye gelen yazıların düzenlemesi ve son kontrollerini de yapmakta olup çalışma şartları bakımından en kapsamlı editörlüklerden biridir. 

Kitap okuma

Kitap editörleri ise freelance olarak veya bir yayın evine bağlı biçimde çalışabilmektedir. Yazar tarafından yayımlanması için hazırlanan eserin son halinin okunması ve editlenmesi işlemleri kitap editörlerinin sorumluluğundadır.

 

Kitap editörleri aynı zamanda eserin doğru bir örgüye sahip olup olmaması, kullanılan puntonun uygunluğu, genel düzenin kontrolü, gerekli olan ekleme ve çıkarmaların yapılmasına yönelik taleplerin yazara bildirilmesi ile uygun dil kullanımı gibi birçok işlemi bir arada yürütmektedir.

 

Akademik veya edebî tüm çalışmalarınız, kitabınız ya da kitap bölümünüzün edisyonunun yapılması için bizimle iletişime geçebilir, bu stresli ve detaylı süreci profesyonel ve kaliteli hizmetimizle başarıyla sonuçlandırabilirsiniz.

bottom of page