İntihal Düşürme Hizmetleri

Akademik olsun ya da olmasın bir metin hazırlandığında bir miktar intihal içermesi aslında doğal karşılanmaktadır. Çünkü hazırlanan metinler de farklı kaynaklardan yapılan araştırmalar neticesinde, onlardan elde edilen bilgileri de içerecek şekilde yazılmaktadır. Dolayısıyla burada öne çıkan husus, çalışmaların intihalsiz ya da yüzde sıfır intihalli olmasından ziyade, metnin teslim edileceği kurum/üniversite tarafından belirlenen intihal sınırlarını aşmamış olmasıdır.

 

Çalışmanızı teslim edeceğiniz üniversitenin kabul ettiği intihal sınırlarını tez yazım kılavuzlarında, enstitünüzün web sayfasında bulabileceğiniz gibi danışman hocanıza sorarak da öğrenebilirsiniz.

Ekran Resmi 2021-06-15 15.49.50.png

İntihal oranım /Benzerlik oranım yüksek çıkarsa ne olacak?

Eğer hazırlamış olduğunuz bir metin, proje, tez, makale, web sitesi yazısı vb. içeriğin intihal oranı sizin istediğiniz sınırların üzerinde ise bu durumda intihal düşürme çalışması yapmak gerekmektedir. Üniversiteler tarafından özellikle yüksek lisans tezleri ve projeler için intihal konusunda kabul edilebilir sınır genellikle %20 olarak belirlenmiştir. Bu intihalin üzerindeki bir çalışma değerlendirmeye dahi alınmamaktadır. Bu sebeple hazırlamış olduğunuz çalışmaların intihal oranını bilmeniz oldukça önemlidir. Özellikle akademik çalışmalarda, çalışmanızın enstitüye teslimi öncesi bir intihal kontrolü yaptırmanız, olası problemlerin önüne geçebilmeniz için size fırsat sunacaktır. İntihal/benzerlik oranınızın üniversitenizce belirlenmiş olan sınırın üzerinde olması durumunda çalışmanızı teslim etmeden önce intihalinizi düşürüp, çalışma tesliminizi o şekilde yapabilirsiniz.

Peki intihal düşürme nasıl yapılır?

Çalışmalarınızın intihal düşürme işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey, elinizde güncel ve güvenilir bir intihal raporu olmasıdır. Bu alanda en güvenilir ve kabul gören program Turnitin intihal tespit programıdır. Eğer elinizde çalışmanızın Turnitin raporu varsa, bu raporu kullanarak normalden daha kolay şekilde intihal düşürme yapabilirsiniz. 

Bildiğiniz üzere Turnitin intihal raporunda intihal tespit edilen tüm cümleler, kelimeler "renkli" olarak gösterilmektedir. Dikkatli incelediğinizde bu cümlelerin farklı renklerle işaretlendiğini göreceksiniz. Buradaki her bir renk aslında bir kaynağı göstermektedir. Hangi rengin hangi kaynağa ait olduğunu ise raporunuzun sonuna geldiğinizde göreceksiniz. Renklerin hangi kaynaklara ait olduğunu görmenize ek olarak her bir kaynaktan yüzde kaç bir intihal oranınız olduğu bilgisini de elde edeceksiniz.

Ancak sizin çin en önemli olan oran raporun sonunda sol üstte yer alan ve kırmızı renkle büyük şekilde yazılmış olan oran olacaktır. Bu oran sizin çalışmanızın toplam intihal oranıdır. Üniversitenizin, enstitünüzün ve danışman hocanızın baktığı yer burası olacaktır. Örneğin, üniversiteniz intihal üst sınırını %20 olarak belirlemişse, buradaki oranının %20nin altında olması gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmanız değerlendirmeye alınmadan reddedilmiş olacaktır. 

Bu raporunuzu kullanarak intihal oranınızı düşürmek için yapacağınız şey, raporda renkli olarak gösterilen yerleri kaldırıp yerlerine anlamı bozmayacak şekilde yeni, orijinal ve size ait cümleler yazmanız olacaktır. Bu işlemi tüm çalışmanız için baştan sona kadar yaptığınızda intihal oranınız mutlaka düşecektir. Ancak yüzde kaça düştüğünü görmek için yeni bir intihal raporu almanız, işinize garantiye almanız için önemli olacaktır.

Türkiye'nin kurumsal intihal tespit ve intihal düşürme merkezi olarak tüm çalışmalarınız için Turnitin intihal raporunuzu kısa sürede teslim ediyoruz. Buna ek olarak ihtiyaç duymanız halinde intihal düşürme hizmeti de veriyoruz. tüm çalışmalarınızın intihal oranını kısa sürede istediğiniz orana düşürüp size yeni intihal raporunuzla teslim ediyoruz.

 

İntihal Raporu almak ya da intihal düşürme hizmetlerimizden yararlanmak aşağıdaki form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.